Lyngby kommune: Derfor vil vi selv grave fiber ned

Teleselskaberne føler sig forbigået, men ifølge Lyngby-Taarbæk kommune er der gode grunde til, at kommunen selv kaster sig ud i et stort fiber-graveprojekt. Se dem her.

Artikel top billede

Som beskrevet tidligere vækker det stor ærgrelse blandt teleselskaber, at de ikke er inviteret med til at grave fiber ned i et stort graveprojekt i Lyngby-Taarbæk kommune.

Computerworld har derfor spurgt kommunen om baggrunden for fiberudrulningen, og hvorfor den ikke har inviteret teleselskaberne med.

Det har kommunens centerchef for borgerservice og digitalisering, Jacob Sylvest Nielsen, nu forsøgt at forklare i et skriftligt svar til Computerworld.

"Det forventes, at samgravning sker i cirka 50 procent af strækningerne," skriver centerchefen om gravearbejdet, der startede i 2011 og forventes færdigt i 2015.

I alt skal der graves 41 kilometer, og det betyder altså, at kommunen graver omkring 20 kilometer fiber ud alene.

"Lyngby-Taarbæk Kommune har en klar interesse i at nedbringe omkostningerne gennem samgravning, hvorfor kommunen overvåger ansøgninger om gravetilladelser fra andre aktører, således at disse kan indgå i kommunens planlægning af samgravning. Lyngby-Taarbæk Kommune stiller ikke i dag i udbudsmaterialet eksplicit krav om, at byderne skal tage kontakt til andre aktører, herunder teleselskaberne eller andre infrastrukturoperatører," lyder det i mailen.

Set i lyset af den verserende fiber-bredbåndskrig er der altså lagt op til, at kommunens samarbejdspartnere i princippet kan holde deres konkurrenter ude af gravearbejdet, da der ikke er stillet krav i udbudsmaterialet om at invitere alle med.

Af svaret fremgår det desuden, at energiselskabet Dong er den primære samarbejdspartner om gravearbejdet.

"Beslutningen om at gennemføre projektet forudsatte, at der i vidt omfang blev samgravet med DONG, der på daværende tidspunkt var ved at lægge elkabler fra luft til jord. Derfor skulle DONG nedgrave kabler på mange strækninger i kommunen i anlægsperioden."

Nyt fiberprojekt har rødder i fejlslagent Dong-fiberprojekt.

Det viser sig desuden, at fiberprojektet trækker tråde tilbage til et gammelt Dong-fibersamarbejde, hvor et eller andet gik helt galt i forventningsafstemningen.

Sammen med Conscia vandt Dong nemlig i 2009 kommunens udbud om at levere fiber til 90 af kommunens lokationer, men efter TDC i 2010 overtog Dongs fibernet og dermed forpligtelserne i udbuddet, viste kontrakten sig ikke at leve op til kommunens forventninger.

Dong-projekt levede ikke op til forventninger

"TDC har overtaget DONGs fibernet og forpligtelserne i forhold til aftalen med kommunen. Efter aftalen blev igangsat, blev det imidlertid klar for kommunen, at den valgte driftsløsning ikke på alle strækninger var god nok. Det var derfor nødvendigt for kommunen løbende at udbedre manglerne i netværket. Eksempelvis var der ikke i aftalen mulighed for at etablere en fiberforbindelse til skoler og institutioner i Taarbæk."

Det er altså med rødder i det fejlslagne fiberprojekt, at kommunen atter måtte til at sætte spaden i jorden.

"På den baggrund blev det i forbindelse med budget 2012-16 besluttet, at Lyngby-Taarbæk Kommune over en 5-årig periode skulle udbedre disse mangler ved at nedgrave eget fibernet og som led heri samgrave med bl.a. DONG, Lyngby-Taarbæk Forsyning og andre virksomheder."

"Lyngby-Taarbæk Kommune var ikke lovgivningsmæssigt forpligtet til at lave et samlet udbud. Baggrunden for, at Lyngby-Taarbæk Kommune ikke valgte at lave et samlet udbud var, at kommunen løbende ville udnytte alle muligheder for samgravning i anlægsperioden."

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S