Lyngby kommune: Derfor vil vi selv grave fiber ned

Teleselskaberne føler sig forbigået, men ifølge Lyngby-Taarbæk kommune er der gode grunde til, at kommunen selv kaster sig ud i et stort fiber-graveprojekt. Se dem her.

Artikel top billede

Som beskrevet tidligere vækker det stor ærgrelse blandt teleselskaber, at de ikke er inviteret med til at grave fiber ned i et stort graveprojekt i Lyngby-Taarbæk kommune.

Computerworld har derfor spurgt kommunen om baggrunden for fiberudrulningen, og hvorfor den ikke har inviteret teleselskaberne med.

Det har kommunens centerchef for borgerservice og digitalisering, Jacob Sylvest Nielsen, nu forsøgt at forklare i et skriftligt svar til Computerworld.

"Det forventes, at samgravning sker i cirka 50 procent af strækningerne," skriver centerchefen om gravearbejdet, der startede i 2011 og forventes færdigt i 2015.

I alt skal der graves 41 kilometer, og det betyder altså, at kommunen graver omkring 20 kilometer fiber ud alene.

"Lyngby-Taarbæk Kommune har en klar interesse i at nedbringe omkostningerne gennem samgravning, hvorfor kommunen overvåger ansøgninger om gravetilladelser fra andre aktører, således at disse kan indgå i kommunens planlægning af samgravning. Lyngby-Taarbæk Kommune stiller ikke i dag i udbudsmaterialet eksplicit krav om, at byderne skal tage kontakt til andre aktører, herunder teleselskaberne eller andre infrastrukturoperatører," lyder det i mailen.

Set i lyset af den verserende fiber-bredbåndskrig er der altså lagt op til, at kommunens samarbejdspartnere i princippet kan holde deres konkurrenter ude af gravearbejdet, da der ikke er stillet krav i udbudsmaterialet om at invitere alle med.

Af svaret fremgår det desuden, at energiselskabet Dong er den primære samarbejdspartner om gravearbejdet.

"Beslutningen om at gennemføre projektet forudsatte, at der i vidt omfang blev samgravet med DONG, der på daværende tidspunkt var ved at lægge elkabler fra luft til jord. Derfor skulle DONG nedgrave kabler på mange strækninger i kommunen i anlægsperioden."

Nyt fiberprojekt har rødder i fejlslagent Dong-fiberprojekt.

Det viser sig desuden, at fiberprojektet trækker tråde tilbage til et gammelt Dong-fibersamarbejde, hvor et eller andet gik helt galt i forventningsafstemningen.

Sammen med Conscia vandt Dong nemlig i 2009 kommunens udbud om at levere fiber til 90 af kommunens lokationer, men efter TDC i 2010 overtog Dongs fibernet og dermed forpligtelserne i udbuddet, viste kontrakten sig ikke at leve op til kommunens forventninger.

Dong-projekt levede ikke op til forventninger

"TDC har overtaget DONGs fibernet og forpligtelserne i forhold til aftalen med kommunen. Efter aftalen blev igangsat, blev det imidlertid klar for kommunen, at den valgte driftsløsning ikke på alle strækninger var god nok. Det var derfor nødvendigt for kommunen løbende at udbedre manglerne i netværket. Eksempelvis var der ikke i aftalen mulighed for at etablere en fiberforbindelse til skoler og institutioner i Taarbæk."

Det er altså med rødder i det fejlslagne fiberprojekt, at kommunen atter måtte til at sætte spaden i jorden.

"På den baggrund blev det i forbindelse med budget 2012-16 besluttet, at Lyngby-Taarbæk Kommune over en 5-årig periode skulle udbedre disse mangler ved at nedgrave eget fibernet og som led heri samgrave med bl.a. DONG, Lyngby-Taarbæk Forsyning og andre virksomheder."

"Lyngby-Taarbæk Kommune var ikke lovgivningsmæssigt forpligtet til at lave et samlet udbud. Baggrunden for, at Lyngby-Taarbæk Kommune ikke valgte at lave et samlet udbud var, at kommunen løbende ville udnytte alle muligheder for samgravning i anlægsperioden."

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S