TDC sætter sig tungere på ADSL-tronen

Tele2 har overhalet Tiscali som den tredjestørste ADSL-udbyder i Danmark. TDC har tabt en smule markedsandel, men er alligevel den helt store vinder, fordi Tele2 benytter TDC's ADSL-netværk. Alligevel mener videnskabsminister Helge Sander, at der er skabt mere konkurrence. "Manipulation", mener teleanalytiker.

På overfladen ser TDC ud til at have tabt markedsandele inden for ADSL i Danmark, men går man tallene efter i sømmene, viser det sig, at det tidligere telemonopol har styrket sin position som markedets helt store vinder.

TDC fik godt 51.000 nye ADSL-kunder i anden halvdel af 2003, viser nye tal fra IT- og Telestyrelsen. Men det var ikke nok til at vokse i takt med markedet, så TDC's markedsandel fald fra 82 til 79 procent.

Men det skyldes næsten udelukkende, at Tele2 for alvor bragede ind på det danske ADSL-marked sidste år. Tele2 overhalede Tiscali som landets tredjestørste ADSL-udbyder efter TDC og Cybercity og har nu godt 23.000 bredbåndskunder.

TDC's infrastruktur vinder

Modsat Tiscali og Cybercity så satser Tele2 udelukkende på at købe TDC's grossistprodukt inden for ADSL. Det kaldes bitstream access og betyder, at Tele2's ADSL-kunder benytter TDC's udstyr, som bliver installeret af TDC-teknikere.

Ser man derfor på, hvor mange af de danske ADSL-kunder, som benytter TDC's udstyr, så er det steget fra 85 til 87 procent i andet halvår.

- Man kan sige, at det er TDC's infrastrukturselskab, som vinder markedsandele, forklarer administrerende direktør Niclas Palmstierna, Tele2.

Tele2 benytter selv TDC's grossistprodukt, fordi det er en langt billigere måde at komme ind på ADSL-markedet end ved at sætte sit eget udstyr op på alle TDC's centraler.

- Vi kan stadig styre produktet, men har ikke investeret i hele infrastrukturen, og vi får større dækning i hele Danmark på kort tid, fortæller Niclas Palmstierna.

Konkurrenter betaler for TDC's udrulning

Ulempen er, at en meget stor del af indtægterne havner lige i TDC's kasse som betaling for grossistproduktet. Indkøbsprisen var årsagen til, at Tele2 var så længe om at gå i luften med ADSL. Selskabet fandt produktet for dyrt.

- Nu har vi fundet et niveau, så vi kan tjene penge. Men det tager måske lidt tid, som Niclas Palmstierna udtrykker det.

Den vurdering deler Tiscalis administrerende direktør, Serge Lupas, ikke. Tiscali har valgt at holde sig væk fra TDC's grossistprodukt.

- Vi er utilfredse med omkostningsniveauet, siger han.

Ifølge Tiscali-direktøren tager TDC op til 3.500 kroner for at etablere en grossistforbindelse til en ADSL-kunde. Dertil kommer de løbende omkostninger. Med priser på ADSL-opkoblinger ned til godt 300 kroner om måneden kan Tiscali ikke få regnestykket til at hænge sammen.

- TDC tjener stort på bitstream access. Tele2 og Tiscali betaler så høje priser, at de i praksis finansierer TDC's egen udrulning af ADSL, siger Serge Lupas.

Ministeren tilfreds

Han lover at komme efter konkurrenterne med nye markedsføringskampagner i år, mens Tele2 også fortsat regner med at vinde ADSL-kunder fra konkurrenterne. Alligevel er Tele2-direktør Niclas Palmstierna ikke alt for tryg ved situationen.

- Vi kunne have vokset endnu hurtigere, hvis ikke TDC havde problemer med at levere til os. Det skaber frustration, når TDC selv kan levere ADSL på to uger, mens vi har måttet vente op til otte uger på at få leveret til vores kunder, begrunder han.

Videnskabsminister Helge Sander (V) er ellers begejstret for udviklingen på ADSL-markedet. I en pressemeddelelse fremhæver han, at konkurrenterne i andet halvår vandt fire ud af ti nye kunder.

- Skiftet i konkurrencesituationen på ADSL-markedet er et skridt i den rigtige retning. Det er en udvikling, som, jeg forventer, bliver yderligere forstærket med gennemførelsen af det lovforslag, jeg netop har fremsat i Folketinget, siger videnskabsministeren.

Teleanalytiker: Manipulation
Den pressemeddelelse har fået teleanalytiker John Strand, Strand Consult, op af stolen, fordi han mener, at der er tale om manipulation.

I en mail til Helge Sanders spindoktor, Jesper Beinov, skriver teleanalytikeren, at det er en fejl, når pressemeddelelsen fastslår, at TDC taber markedsandele.

- Det produkt, Tele2 sælger, er et rent TDC-produkt, som bare bliver markedsført og solgt med et Tele2-brand på og med en meget lille avance til Tele2, skriver John Strand til spindoktoren.

Teleanalytikeren lægger ikke skjul på, at han ligesom ministeren er Venstre-mand.

- Det er sgu synd, at en mand med den rigtige politiske overbevisning omgiver sig med embedsmænd, der ikke har forstand på det telemarked, de skriver pressemeddelelser om, samtidig med at de konstant manipulerer med virkeligheden for at få deres eget arbejde til at ligne en succes, lyder Strands svada til Jesper Beinov.

Relevante links

Pressemeddelelse fra Helge Sander og IT- og Telestyrelsen

IT- og Telestyrelsens statistik over det danske telemarked

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S