Musikindustri sagsøgt for mafia-metoder

En amerikansk kvinde har anlagt sag mod den amerikanske pladeindustri. Hun hævder, at der er tale om organiseret pengeafpresning, når fildelere opfordres til at indgå forlig med pladeselskabsorganisationen RIAA.

En kvinde i delstaten New Jersey har anlagt sag mod den amerikanske pladeindustri-organisation RIAA for organiseret penge-afpresning i forbindelse med retssagerne mod fildelere i landet.

I sagsanlægget hævder kvinden, Michele Scimeca, at RIAA benytter sig af skræmme-taktikker i sin praksis med at sende mistænkte fildelere et brev som opfordrer til at indgå forlig, inden det kommer til et sagsanlæg og efterfølgende en retssag.

- Det har givet massevis af forlig med personer, som frygter at skulle gå i clinch med sådan en stor organisation og undergå den proces, og de har følt sig pressede til at finde midlerne til at betale ved et forlig i stedet for at kæmpe mod organisationen, lyder det blandt andet i i sagsanlægget.

Hun hævder endvidere, at hovedformålet med jagten på musikpirater er pengeafpresning, og derfor er sagen anlagt under den amerikanske lovgivning for organiseret kriminalitet, som har været brugt til at sætte en række mafiabosser under lås og slå.

En talsmand for RIAA har ikke ønsket at kommentere sagsanlægget, men kalder kampagnen mod ulovlig fildeling for en succes.

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S