Få overblikket: Her er de offentlige it-planer for næste år

Den offentlige sektor har lagt økonomien fast for 2014, hvor der bliver plads til en masse digitale projekter. Få overblikket over de mange it-planer her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Regeringen, regionerne og kommunerne er på plads med den offentlige sektors økonomiaftaler for 2014, og her er der flere digitale fingeraftryk end set længe.

Ganske som ventet er det helt store dyr i åbenbaringen den kommende digitaliseringsreform med fokus på digital velfærd, som vil se dagens lys til efteråret. 

På nuværende tidspunkt har regeringen og Kommunernes Landsforening (KL) aftalt at iværksætte en samlet indsats på fire konkrete områder, som omhandler hjælp til løft, brug af hjælpemidler, spiserobotter og vasketoiletter med henblik på at spare en halv milliard kroner ved fuld indfasning i 2017.

Men digitaliseringsformen vil dog sandsynligvis også indeholde mere it-fokuserede målsætninger for udbredelsen af eksempelvis landsdækkende telemedicinske løsninger, it-læring i folkeskolen og it-løsninger på socialområdet. 

Tredje bølge skudt i gang

De tre parter i den offentlige sektor er også blevet enige om, at tredje bølge i den store selvbetjeningsmanøvre i borgernes og virksomhedernes kontakt med den offentlige sektor.

Dermed kan danskerne godt se frem til, at der fra 2014 skal selvbetjenes på nettet, når danskerne eksempelvis skal søges om byggetilladelse og anmelde byggearbejde.

I alt 10 nye områder overgår til selvbetjening i slutningen af 2014, og du kan læse mere om de to første selvbetjenings-bølger her. 

Målet er, at 80 procent af kommunikationen mellem borgerne og de offentlig myndigheder bliver digital i 2015.

Mobil NemID på vej

Som tidligere beskrevet vil der i de kommende måneder blive udviklet et mobilt NemID, som kan anvendes på smartphones og tablets.

Det mobile NemID forventes lanceret i løbet af foråret 2014.

Samtidig vil den offentlige sektor også have skubbet mere gang i brugen af grunddata, som skal skydes ud til blandt andet app-udviklere, så disse data kan komme tilbage i borgernes hænder pakket ind i meningsfyldte apps.

Med økonomiaftalen for 2014 bliver Danske Regioner med millionvis af data på sygehusområdet også en del af planen om at udvinde det digitale guld i de mange offentlige datasæt.

Senest har Ministeriet for By, Bolig og Landdistrikter fortalt, at danskernes adressedata skal frigives, så kreative hoveder kan bygge brugbare apps til gavn for både effektiviteten og væksten.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network