Sådan ruster PET sig til at jagte cybertrusler

I kølvandet på historisk hackerangreb opretter PET nu en ny særlig sektion for cybertrusler. Samtidig kræver it-branchen en national handlingsplan for it-sikkerhed.

Artikel top billede

Danmarkshistoriens største hackerangreb, hvor personer fik adgang til blandt andet dybt følsomme oplysninger fra politiets it-systemer, får nu konsekvenser.
 
Politiets Efterretningstjeneste, PET, meddeler i en pressemeddelelse, at man vil oprette en ny it-enhed.

Med henblik på at styrke indsatsen i forhold til cybertrusler og cybersikkerhed opretter PET nu en særlig Cybersektion i efterretningstjenestens operative afdeling, hedder det.

Samtidig skal samarbejdet med Forsvarets Efterretningstjeneste og dets Center for Cybersikkerhed styrkes.

Således skal "oplysninger om mulige strafbare forhold undergivet dansk straffemyndighed, som tilvejebringes af Forsvarets Efterretningstjenestes Center for Cybersikkerhed, overdrages til PET's Cybersektion med henblik på politimæssig forankring og iværksættelse af politimæssig efterforskning enten i PET eller i det øvrige politi".

For det tredje oprettes en "Cyber Task Force" i PET's regi bestående af repræsentanter for PET, Rigspolitiet, politikredsene og Rigsadvokaten, oplyses det.

"Udviklingen på dette område har både direkte og indirekte betydning for den nationale sikkerhed, og uanset om der er tale om cyberspionage, cyberterrorisme, hacker-aktivisme eller blot simpel økonomisk kriminalitet, så er der grundlæggende tale om strafbare forhold, som nødvendigvis må være genstand for en robust, omfattende og effektiv politimæssig efterforskning, hvor vi mobiliserer alle fornødne kapaciteter og kompetencer med henblik på at identificere, pågribe og retsforfølge gerningsmændene," udtaler PET's chef, Jesper Scharff, i meddelelsen.

Behov for handlingsplan

Også i kølvandet på den store hacker-sag, der fortsat efterforskes, og som landets justitsminister har udtalt, at vi aldrig tidligere har set i omfang, kræver IT-Branchen en national handlingsplan på området.

"I løbet af de sidste dage, uger og måneder er det for alvor blevet tydeligt for enhver, hvilke sikkerhedsudfordringer vi står med. Det er en trussel, vi skal tage langt mere alvorligt, end vi har gjort tidligere," udtaler direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen til berlingske.dk.

Han foreslår således regeringen med finansministeren for bordenden at udarbejde en national sikkerhedsplan for vores digitale samfund.

Til samme avis udtaler it-ordfører Trine Bramsen fra Socialdemokratiet, at den store hacker-sag er en anledning til, at myndighederne tjekker deres kontrakter med it-leverandører, hvad angår it-sikkerhedsspørgsmål.

Justitsminister Morten Bødskov (S) har i øvrigt lovet Folketinget en redegørelse om hele sagen, når efterforskningen er tilvejebragt.

Der kan gå mere end et halvt år, sagde ministeren på et samråd.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen