Stortest: Her er den bedste antivirus til Mac

Ud af otte antivirusprogrammer til Mac klarer syv sig godt, mens ét dumper. Her er dommen over, hvad du får i både betalings- og gratis-udgaver til din Mac-sikkerhed.

Artikel top billede

Antivirus til Mac er stadig i sin vorden, og der er delte meninger om, hvorvidt der overhovedet er behov for beskyttelse af platformen, som historisk ikke er løbet ind i de helt store sikkerhedsproblemer.

En spørgeundersøgelse blandt brugerne på Macworld fra sidste år viste, at 57,5 procent af respondenterne slet ikke har sikkerheds-software installeret på trods af, at malwaren Flashback på det tidspunkt hærgede platformen.

Specielt den sløvende effekt på systemet nævnes som begrundelse for manglende sikkerheds-software.

På den anden side advarer sikkerhedsfolk mod, at der kommer flere og flere trusler mod platformen.

Apple selv har tilsyneladende været lidt i tvivl om, hvad firmaet skal mene om sikkerhed og antivirus.

Sikkerhedsprodukterne til Mac-maskinerne er dog kommet på markedet, og den tyske non-profit-organisation AV-Comparatives har testet otte antiviruspakker til Apples nuværende platform OS X Mountain Lion.

Både de gratis og betalingspakkerne.

Der er ikke givet en karakter til de enkelte produkter, men ifølge AV-Comparatives' vurdering er de syv programmer, der bestod testen, alle gode nok til at forhindre virus på din Mac.

Programmerne har forskellige funktioner, og derfor har AV-Comparatives givet en skriftlig vurdering, så du kan finde det helt rigtige program til dine behov.

Her er dommen:
Testen omfatter blandt malware-genkendelse, brugerfladen og hjælpefunktioner.

Syv af de otte programmer bestod testen og fik stemplet 'Godkendt' plantet i panden.

Et enkelt program fandt ikke malware i tilstrækkelig grad og dumpede.

Her er dommen over de otte programmer:

Avira Security for Mac: Enkelt at bruge og effektivt til at genkende malware. Et godt valg, hvis du ønsker et basisprogram, der giver gratis beskyttelse.

ESET Cyber Security Pro: En sikkerhedspakke med firewall og forældrekontrol. God beskyttelse, nemt at anvende og med gode hjælpefunktioner.

F-Secure Anti-Virus for Mac: God beskyttelse og god brugerflade.

Intego Premium Bundle for Mac: En omfattende pakke med virusbeskyttelse, firewall, forældrekontrol, privacy-kontrol og backup. God malware-genkendelse og god brugerflade.

Kaspersky Security for Mac: Ud over virusbeskyttelse er der forældrekontrol og et virtuelt tastatur. Programmet roses for rigtig god malware-genkendelse samt brugerflade og hjælpefunktioner af høj standard.

Sophos Anti-Virus for Mac Home Edition: Gratis program med effektiv beskyttelse. Den minimalistiske brugerflade appellerer dog mest til garvede brugere.

KromTech MacKeeper Internet Security: En omfattende sikkerhedspakke med meget effektiv malware-genkendelse. Henvender sig mest til garvede brugere.

Quick Heal Total Security: Dumpede.

Hele testen kan læses her.

Alle egenskaberne er sammenfattet i dette skema:

Kilde: AV-Comparatives. Klik for stort billede.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job