Apples hovedfjende skal producere nye superchip til iPhone 6

Apples hovedrival skal levere mange af de superchip, som skal anvendes i iPhone 6, der snart skal i produktion.

Artikel top billede

Apples bestræbelser på at droppe hovedrivalen Samsung som leverandør af indmad og chip til iPhonen har lidt et knæk.

Ifølge den sydkoreanske avis The Korea Economic Daily har Apple i hvert fald bedt Samsung om at producere op til 40 procent af de nye superchip med navnet A8, som Apple vil anvende i den næste udgave af iPhonen, iPhone 6.

Den næste udgave af iPhonen ventes at blive lanceret i 2014.

Det var oprindeligt chipproducenten TSMC (Taiwan Semiconductor Manufactoring Company), der skulle producere A8-chippene.

Problemer med fabrikationen

Ifølge den koreanske avis har TSMC imidlertid haft meget svært ved nå produktionsmålene på grund af problemer med 20-nanometer fabrikations-processen på fabrikkerne.

Apple indgik tidligere på året en tre-årig aftale med TSMC om produktion af den kommende generation af A-chippene, som Apple anvender i iPhone og iPad.

Angiveligt indledte TSMC test-kørsler af 20-nanometer-processen i løbet af sommeren, hvilket altså ikke har ført til de ønskede resultater.

I de tidligere iPhone-modeller har Apple anvendt en række komponenter fra Samsung, men Apple har i et stykke tid arbejdet på at finde en anden komponent-leverandør på grund af den stigende konkurrence med Samsung, der i dag er blandt Apples hovedkonkurrenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S