Apples hovedfjende skal producere nye superchip til iPhone 6

Apples hovedrival skal levere mange af de superchip, som skal anvendes i iPhone 6, der snart skal i produktion.

Artikel top billede

Apples bestræbelser på at droppe hovedrivalen Samsung som leverandør af indmad og chip til iPhonen har lidt et knæk.

Ifølge den sydkoreanske avis The Korea Economic Daily har Apple i hvert fald bedt Samsung om at producere op til 40 procent af de nye superchip med navnet A8, som Apple vil anvende i den næste udgave af iPhonen, iPhone 6.

Den næste udgave af iPhonen ventes at blive lanceret i 2014.

Det var oprindeligt chipproducenten TSMC (Taiwan Semiconductor Manufactoring Company), der skulle producere A8-chippene.

Problemer med fabrikationen

Ifølge den koreanske avis har TSMC imidlertid haft meget svært ved nå produktionsmålene på grund af problemer med 20-nanometer fabrikations-processen på fabrikkerne.

Apple indgik tidligere på året en tre-årig aftale med TSMC om produktion af den kommende generation af A-chippene, som Apple anvender i iPhone og iPad.

Angiveligt indledte TSMC test-kørsler af 20-nanometer-processen i løbet af sommeren, hvilket altså ikke har ført til de ønskede resultater.

I de tidligere iPhone-modeller har Apple anvendt en række komponenter fra Samsung, men Apple har i et stykke tid arbejdet på at finde en anden komponent-leverandør på grund af den stigende konkurrence med Samsung, der i dag er blandt Apples hovedkonkurrenter.

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Shure Scandinavia A/S

Senior DevOps Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job