Dansk ERP-leverandør vinder norsk ordre

Danske Guideix, der udvikler og sælger ERP-systemet Guide, skal levere et nyt logistik- og økonomistyringssystem til to norske grossist-virksomheder, der tilsammen har 46 lagre i hele Norge og hvert år sælger varer for over to milliarder kroner.

Den danske leverandør og producent af ERP-systemer, Guideix, skal installere nyt logistik- og økonomistyringssystem hos to norske grossister, der tilsammen har over 800 ansatte.

De norske grossister, Bergen Rørhandel og Stavanger Rørhandel, vil lade Guideix' ERP-system, Guide, sørge for, at varer for over to milliarder kroner havner på de rette hylder i grossisternes 46 lagre spredt over hele Norge.

Guideix, der i dag har 50 ansatte på kontorer i Norge og Danmark, udvikler og sælger ERP-systemet Guide, der primært er rettet mod til handels- og grossisbranchen.

Skarp konkurrence
Ifølge Guideix vandt selskabet ordren i skarp konkurrence med andre ERP-leverandører i et omfattende udbud. Et konsulentfirma stod for udvælgelsen.

- De norske grossisters valg af Guide betyder, at vores position på markedet for ERP-systemer til større grossistvirksomheder styrkes, siger Lars Kristiansen, administrerende direktør for Guideix.

Guideix er en af de mindre spillere på ERP-markedet, der domineres af blandt andre SAP, Intentia, EDB-Gruppen og ikke mindst Microsoft Business Solutions.

På trods af den hårde konkurrence på markedet har Guideix sat sig solidt på en del af markedet, da selskabet satser benhårdt på at tilpasse ERP-systemet til grossist-segmentet.

- En af vores fornemste opgaver er at gøre det naturligt for grossistvirksomheder at invitere os med i udbudssager, siger direktøren.

Direktøren mener, at ordren bekræfter selskabets forventninger om øget vækst i 2004, hvor der specielt er store forventninger til det norske marked.

Selskabet har netop aflagt regnskab for andet halvår af 2003, hvor firmaet omsatte for 22,8 millioner kroner og fik et overskud på 1,7 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos