Dansk ERP-leverandør vinder norsk ordre

Danske Guideix, der udvikler og sælger ERP-systemet Guide, skal levere et nyt logistik- og økonomistyringssystem til to norske grossist-virksomheder, der tilsammen har 46 lagre i hele Norge og hvert år sælger varer for over to milliarder kroner.

Den danske leverandør og producent af ERP-systemer, Guideix, skal installere nyt logistik- og økonomistyringssystem hos to norske grossister, der tilsammen har over 800 ansatte.

De norske grossister, Bergen Rørhandel og Stavanger Rørhandel, vil lade Guideix' ERP-system, Guide, sørge for, at varer for over to milliarder kroner havner på de rette hylder i grossisternes 46 lagre spredt over hele Norge.

Guideix, der i dag har 50 ansatte på kontorer i Norge og Danmark, udvikler og sælger ERP-systemet Guide, der primært er rettet mod til handels- og grossisbranchen.

Skarp konkurrence
Ifølge Guideix vandt selskabet ordren i skarp konkurrence med andre ERP-leverandører i et omfattende udbud. Et konsulentfirma stod for udvælgelsen.

- De norske grossisters valg af Guide betyder, at vores position på markedet for ERP-systemer til større grossistvirksomheder styrkes, siger Lars Kristiansen, administrerende direktør for Guideix.

Guideix er en af de mindre spillere på ERP-markedet, der domineres af blandt andre SAP, Intentia, EDB-Gruppen og ikke mindst Microsoft Business Solutions.

På trods af den hårde konkurrence på markedet har Guideix sat sig solidt på en del af markedet, da selskabet satser benhårdt på at tilpasse ERP-systemet til grossist-segmentet.

- En af vores fornemste opgaver er at gøre det naturligt for grossistvirksomheder at invitere os med i udbudssager, siger direktøren.

Direktøren mener, at ordren bekræfter selskabets forventninger om øget vækst i 2004, hvor der specielt er store forventninger til det norske marked.

Selskabet har netop aflagt regnskab for andet halvår af 2003, hvor firmaet omsatte for 22,8 millioner kroner og fik et overskud på 1,7 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS