Omstridt it-system skyld i forkerte el-regninger

Kunder har fået forkerte el-regninger på grund af problemramt it-system.

Artikel top billede

Danske el-kunder har fået forkerte el-regninger på grund af indførelsen af det nye it-system Datahubben.

Det oplyser afdelingschef Torben Møller Pedersen fra Dansk Energi til Computerworld.

Imidlertid understreger han, at langt de fleste problemer er opstået hos elselskaberne selv - i form af interne processer og it-systemer.

Men de er blevet forstærket som følge af indførelsen af det fælles datahub-system.

Foranlediget af et spørgsmål fra Computerworld har Dansk Eniergi søsat en rundspørge blandt energiselskaber med spørgsmålet om, hvorvidt datahubben har medført forkerte elregninger.
 
Og der er kommet svar fra 17 selskaber, der tilsammen har langt over halvdelen af de danske elkunder.

Undersøgelsen: Her er fejlene
Konklusionerne er:

"Et større antal kunder end før indførelse af datahubben har fået forsinkede regninger eller har fået a conto-afregninger i stedet for en afregning af faktisk forbrug."

"Det skyldes udfordringer i selskabernes interne processer samt opgaven med datahåndtering i forbindelse med indførelsen af datahubben," lyder det.

Dertil kommer, at en række energiselskaber også melder, at kunder har modtaget forkerte el-regninger.

"Det er fejl, som også kunne være opstået uden datahubben, men som har et større omfang end vanligt i forbindelse med transitionsfasen for indførelsen af datahubben," oplyses det.
 
De forkerte el-regninger er opstået i forbindelse med, at kunden har skiftet leverandør - eller at kunden er flyttet til en anden bolig.

Typisk har kunder fejlagtigt fået regninger fra to forskellige energiselskaber for samme el-forbrug. Praksis har været, at berørte kunder har modtaget en ny, korrekt regning med en forklaring og beklagelse, oplyser afdelingschefen.

"Vi skønner på baggrund af rundspørgen, at der er tale om over 1.000 el-kunder, der har fået en forsinket regning, en a conto-afregning eller en forkert regning - ud af samlet 3,3 millioner danske el-kunder," forklarer han.
  
Som Dansk Energi tidligere har sagt, er der startvanskeligheder og børnesygdomme i indførelsen af datahubben. 

Energiselskaberne arbejder sammen med Energinet.dk løbende på at udbedre dem.

Ønsket om at udskyde engrosmodellen skal også ses i den forbindelse, da målet for alle er at undgå gener for en bred gruppe af kunder, forlyder det.  
 
Følgende energiselskaber har deltaget i rundspørgen: SEAS-NVE, Nettopower, NRGi, OK, TRE-FOR, DONG Energy, Energi Danmark, EnergiFyn, Midtjysk Elhandel, Jysk Energi, Forsyningen, Energi Viborg, SK Forsyning, NEAS, EnergiNord, Vindstød og E.ON.

System-ejeren Energinet har også en kommentar til oplysningerne fra Dansk Energi.

System-ejer: Kunden holdes skadesløs

Markedsdirektør for eldivisionen Søren Dupont Kristensen hos Energinet, der står for Datahubben har en skriftlig kommentar til de forkerte el-regninger. 

"Med 3,3 millioner kunder vil der altid ske fejl - uanset om der idriftsættes nye it-systemer eller ej - men heldigvis håndteres det, som Dansk Energi siger, ved at rette fejlen, så kunden holdes skadesløs," forklarer han.

"Vi noterer os resultatet af Dansk Energis rundspørge, der indikerer, at der i forbindelse med flytning og leverandørskift kan være enkelte kunder, der har modtaget en fejlagtig regning, delvist begrundet i overgangen til det nye markedssystem omkring Datahub'en."

"Fejl, som det heldigvis er muligt at korrigere," udtaler Søren Dupont Kristensen, der er markedsdirektør i Energinet.dk's eldivision.

Læs mere:

Tidligere CW-artikler om Datahub

 
Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,