Her er kodeordet for fremtidens big data-løsninger

Big data handler ikke kun om data. Der er et afgørende område, som udviklerne i øjeblikket slås med næb og klør om at vinde.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Data har vi masser af.

Faktisk eksisterede 80 procent af de data, vi har i dag, slet ikke for to år siden.

Virksomheder begynder i stigende grad at lede efter sammenhænge og mønstre i de enorme datamængder, der kan være med til at danne grundlag for beslutningsprocesser på ledelsesgangen.

Der er således begyndt at pible big data og business intelligence-systemer frem i både den offentlige sektor og blande de private aktører.

Det handler om at pakke data rigtigt

Men udviklingshusene, der leverer rammerne og programmerne til disse løsninger, ser naturligvis længere ud i fremtiden.

Her forudser Mark Moorman, der er big data evangelist i firmaet Sas Institute, at realtidsberegninger kommer til at skille vindere fra tabere i big data-krigen.

"Teknologien er i form af storage og computerkraft ikke længere den største barrierer for at bearbejde datamængder. Det har ellers været her, at skoen har trykket længe," fortæller han, da Computerworld møder ham på firmaets hjemmebane, der ligger i North Carolina i USA.

Han mener, at slagsmålet skal kæmpes et helt andet sted.

Det handler om at opnå beregninger af de store datamængder i realtid.

Tanken er, at mange computere skal dele regnekraft, og at projekter deles op i mindre stykker, der passer til den enkelte computers kapacitet. Derved kan man opnå realtidsberegninger.

"For at regne på store datamængder bliver man nødt til at dele opgaver op i mindre projekter, der kan routes til flere forskellige computere. Hvis man kan adskille et helt projekt i mindre bidder, der hver især er tilpasset præcis den regnekraft, som modtagermaskinen har, kan man få svaret tilbage med det samme. De forskellige bidder stykkes sammen, og der kan gives et samlet svar uden tidstab," fortsætter han.

Det lyder måske simpelt, men der er efter hans vurdering ingen, der har opfundet den hellige gral endnu.

"Det firma, der formår at få det til at fungere, får et gigantisk forspring til konkurrenterne."

Ikke overraskende arbejder hans firma på at finde nøglen, men man er endnu ikke nået helt i mål.

"Vi har selvfølgelig nogle bud på, hvordan det kan gøres, og løsningerne er på vej, men det er stadig en kamp mod tiden og de andre leverandører."

Flere om buddet

Samtidig peger han på en udvikling, der ligeledes skal tages med i vinderfirmaets betragtning.

"Data vokser, og der bliver populært sagt flere og flere høstakke, som nålen skal findes i. Derfor skal der naturligvis også være et grundlæggende fundament, der kan analysere og lede efter svar." 

"Et it-værktøj, hvor ledelsen kan putte et spørgsmål ind og få et svar ud."

I øjeblikket kæmper Sas med firmaer som IBM, Microsoft og SAP om at levere svar i realtid.

Et eksempel på, hvad det kommer til at betyde for dig, kan du læse her.

Læs også:
Big data-løsning i dansk kommune får borgerne i arbejde

Mød en af magtens mænd indenfor big data-teknologi

Sygehus-it gennempløjer dine data - her er resultatet

Bare vent: Så vild bliver overvågningen af dig

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird