Her er kodeordet for fremtidens big data-løsninger

Big data handler ikke kun om data. Der er et afgørende område, som udviklerne i øjeblikket slås med næb og klør om at vinde.

Artikel top billede

(Foto: Google)

Data har vi masser af.

Faktisk eksisterede 80 procent af de data, vi har i dag, slet ikke for to år siden.

Virksomheder begynder i stigende grad at lede efter sammenhænge og mønstre i de enorme datamængder, der kan være med til at danne grundlag for beslutningsprocesser på ledelsesgangen.

Der er således begyndt at pible big data og business intelligence-systemer frem i både den offentlige sektor og blande de private aktører.

Det handler om at pakke data rigtigt

Men udviklingshusene, der leverer rammerne og programmerne til disse løsninger, ser naturligvis længere ud i fremtiden.

Her forudser Mark Moorman, der er big data evangelist i firmaet Sas Institute, at realtidsberegninger kommer til at skille vindere fra tabere i big data-krigen.

"Teknologien er i form af storage og computerkraft ikke længere den største barrierer for at bearbejde datamængder. Det har ellers været her, at skoen har trykket længe," fortæller han, da Computerworld møder ham på firmaets hjemmebane, der ligger i North Carolina i USA.

Han mener, at slagsmålet skal kæmpes et helt andet sted.

Det handler om at opnå beregninger af de store datamængder i realtid.

Tanken er, at mange computere skal dele regnekraft, og at projekter deles op i mindre stykker, der passer til den enkelte computers kapacitet. Derved kan man opnå realtidsberegninger.

"For at regne på store datamængder bliver man nødt til at dele opgaver op i mindre projekter, der kan routes til flere forskellige computere. Hvis man kan adskille et helt projekt i mindre bidder, der hver især er tilpasset præcis den regnekraft, som modtagermaskinen har, kan man få svaret tilbage med det samme. De forskellige bidder stykkes sammen, og der kan gives et samlet svar uden tidstab," fortsætter han.

Det lyder måske simpelt, men der er efter hans vurdering ingen, der har opfundet den hellige gral endnu.

"Det firma, der formår at få det til at fungere, får et gigantisk forspring til konkurrenterne."

Ikke overraskende arbejder hans firma på at finde nøglen, men man er endnu ikke nået helt i mål.

"Vi har selvfølgelig nogle bud på, hvordan det kan gøres, og løsningerne er på vej, men det er stadig en kamp mod tiden og de andre leverandører."

Flere om buddet

Samtidig peger han på en udvikling, der ligeledes skal tages med i vinderfirmaets betragtning.

"Data vokser, og der bliver populært sagt flere og flere høstakke, som nålen skal findes i. Derfor skal der naturligvis også være et grundlæggende fundament, der kan analysere og lede efter svar." 

"Et it-værktøj, hvor ledelsen kan putte et spørgsmål ind og få et svar ud."

I øjeblikket kæmper Sas med firmaer som IBM, Microsoft og SAP om at levere svar i realtid.

Et eksempel på, hvad det kommer til at betyde for dig, kan du læse her.

Læs også:
Big data-løsning i dansk kommune får borgerne i arbejde

Mød en af magtens mænd indenfor big data-teknologi

Sygehus-it gennempløjer dine data - her er resultatet

Bare vent: Så vild bliver overvågningen af dig

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,