Fem firmaer står tilbage som købere af Nets

NemID- og dankort-selskabet Nets har fem mulige købere, som angiveligt er klar til at lægge en håndfuld milliarder mere end forventet for virksomheden. Se finalefeltet her.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Kampen om at købe betalings- og it-virksomheden Nets er gået ind i sin sidste fase.

Nu skulle der således kun være fem bejlere tilbage til at byde på selskabet bag NemID, dankortet og betalingsservice.

De fem bejlere er den franske it-virksomhed Atos og dernæst en trio bestående af danske ATP sammen med de to amerikanske kapitalfonde Advent og Bains i et konsortium.

Den tredje mulige køber er Nordic Capital sammen med Tryghedsgruppen, mens et fjerde bud på en køber er den amerikanske kapitalfond Permira i fællesskab med canadiske CPPIB. Til sidst regnes også den amerikanske kapitalfond Silver Lake med i finalefeltet om at købe Nets.

Det beretter TV 2 Finans.

Købsprisen skruet i vejret

Dermed har internationale finansgiganter som Mastercard og en alliance mellem Goldman Sachs og EQT tilsyneladende kastet håndklæderne i ringen som mulige købere af Nets.

Den store indledende interesse har samtidig skruet priserne op på Nets, som angiveligt står til at blive købt for et beløb mellem 12 og 15 milliarder kroner, hvor vurderingen ellers lød på et sted mellem 9 og 10 milliarder kroner i første omgang.

Dermed ser ejerkredsen bestående af 200 lokale pengeinstitutter i Norge og Danmark samt storaktionærerne Danske Bank, Nordea, DnB i Norge og Nationalbanken ud til at kunne hive en stor gevinst hjem.

Tidligere har både politikere og andre iagttagere luftet bekymringer om salget af Nets, da det potentielt kan udløse gebyrer på eksempelvis dankortet.

De mulige købere har i de seneste uger været i Nets' datarum for at inspicere, hvad de egentlig betaler for.

Den mulige køberes rundtur i Nets' datarum kan du læse mere om her.

Læs også:
Nets skal stå for NemID et år mere end planlagt

Advarsel: Nets-salg kan åbne døren for it-spioner

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S