Apple løfter sløret: Sådan fungerer sikkerheds-teknologierne i iOS

Apple giver et sjældent indblik i den måde, som selskabet har bygget sikkerheds-arkitekturen i iOS.

Artikel top billede

Apple løfter for første gang sløret for detaljerne i sikkerheds-arkitekturen i selskabets mobil-styresystem, iOS, der anvendes i iPhone og iPad.

Det sker i et ny-udgivet whitepaper på 33 sider, "iOS Security."

Her beskriver Apple i detaljer sikkerheds-arkitekturen bag en række af de teknologier, som selskabet anvender i ikke mindst iOS 7.

Blandt andet beskriver Apple arkitekturen bag selskabets single sign on-integration med virksomheds-applikationer samt sikkerheden til Airdrop-forbindelser med andre iOS-enheder via Wi-Fi og Bluetooth.

Apple udgav det seneste lignende whitepaper i efteråret 2012, og selskabet er kendt for at være lukket om dets arbejde på sikkerhedsområdet.

Sikkerhedsekspert i WatchGuard Technologies Corey Nachreiner siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at Apple på mange måder minder om Microsoft for 10 år siden.

Som Microsoft for 10 år siden

"Apple er på flere måder som Microsoft for 10 år siden, når det gælder sikkerhed: Selskabet har traditionelt delt så få oplysninger som muligt," siger han.

Det har gjort det nærmest umuligt for sikkerhedsfolk at få en ide om det reelle sikkerhedsnivau i Apples produkter.

"Men når jeg læser dette dokument, ser det faktisk ud til, at Apples sikkerheds-praksisser er sunde," siger Corey Nachreiner til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han peger blandt andet på, at iOS er bygget til at danne data-klasser, der tildeles forskellige sikkerheds-niveauer, ligesom iOS kan segmentere sikkerheds-funktionerne og anvende forskellige typer kryptering til forskellige formål.

Det vurderes, at Apple fremlægger de sikkerheds-arkitektoniske detaljer, fordi selskabet ønsker at appellere til de større virksomheder og statslige organisationer, der stiller store krav til sikkerheden, før en leverandør tages ind i varmen.

Her finder du Apples white paper med alle detaljerne

Apple har i den seneste tid været genstand for øget opmærksomhed, når det gælder selskabets sikkerheds-funktioner.

Blandt andet påviste HP i november, at 90 procent af 2.000 testede erhvervs-rettede iOS-apps indeholdte sikkerheds-huller.

Det kan du læse mere om her: 90 procent af alle iOS-apps er farlige.

Apple blev desuden for nylig ramt af et alvorligt sikkerhedsproblem.

Det kan du læse mere om her: Pas på: Sikkerhedsproblem i Apples produkter.

Det nye whitepaper kan hjælpe de it-sikkerhedsansvarlige til at forstå Apples måde at bygge sikkerhed op på.

I dag betragter mange it-afdelinger nemlig it-sikkerhed ud fra den måde, som Microsoft har bygget Windows på, men den tilgang virker ikke nødvendigvis på iOS, fordi den underliggende arkitektur er anderledes.

Du finder whitepaperet "iOS Security" her.

Læs også:

Slut med sikkerheds-opdateringer til populært Apple-styresystem.

Alvorlig krypteringsfejl kan ramme mange Apple-brugee.

Stort hul i iOS: Hackere kan læse med på din iPhone.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S