Microsoft lokker XP-brugere med penge: Skift til Windows 8.1

Kontante præmier skal være guleroden, der får Windows XP-brugerne lokket over på Windows 8 i Microsofts webbutik.

Artikel top billede

It-giganten Microsoft har ingen plan B for supportstoppet til de 13 år gamle Windows XP, afslørede it-selskabet i et interview med Computerworld i sidste uge.

Alligevel skubber Microsoft kraftigt på at få flyttet kunderne over på et nyere styresystem og droppe Windows XP, som har været dødsdømt længe og alligevel stadig fulgte med købet af spritnye computere så sent som i oktober 2013.

For at sikre overgangen fra Windows XP har Microsoft først indført pop-up-advarsler, siden rabatter på Windows 8.1 til billige enheder.

Senest er selskabet klar med et kontant tilbud: Hop over på en Windows 8.1-computer og tjen 50 dollar (268 kroner), som kan bruges i Microsofts egen webbutik.

Det skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin.

Gælder ikke i Danmark

Tilbuddet betyder, at Microsoft i sin online-butik stanger gavekortet ud til de folk, der køber en af de 16 forskellige Windows 8.1 notebooks, tablets eller pc'er, som er til salg derinde.

Microsoft Danmark oplyser til Computerworld, at tilbuddet kun gælder i den amerikanske version af Microsofts webshop.

Det vil sige, at hvis en dansker søger efter Microsoft Store, vil vedkommende komme til en dansk version af webbutikken, hvor der altså ikke gemmer sig nogle tilbud (med mindre man har pillet ved sine netværksindstillinger, så det ligner, at man sidder i eksempelvis USA).

Desuden sender US Microsoft Store kun inden for USA's grænser, man som dansker ikke kan benytte tilbuddet. 

I dag findes Windows XP ifølge analysebureauet Net Applications på lige knap 30 procent af alverdens computere.

Til sammenligning er Windows 7 på knap halvdelen af alle computere i verden, mens Windows 8 + 8.1 har en samlet markedsandel på godt 10 procent.

Læs også:
It-ragnarok lurer om hjørnet: Windows XP-brugere bedøvende ligeglade

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S