Microsoft lokker XP-brugere med penge: Skift til Windows 8.1

Kontante præmier skal være guleroden, der får Windows XP-brugerne lokket over på Windows 8 i Microsofts webbutik.

Artikel top billede

It-giganten Microsoft har ingen plan B for supportstoppet til de 13 år gamle Windows XP, afslørede it-selskabet i et interview med Computerworld i sidste uge.

Alligevel skubber Microsoft kraftigt på at få flyttet kunderne over på et nyere styresystem og droppe Windows XP, som har været dødsdømt længe og alligevel stadig fulgte med købet af spritnye computere så sent som i oktober 2013.

For at sikre overgangen fra Windows XP har Microsoft først indført pop-up-advarsler, siden rabatter på Windows 8.1 til billige enheder.

Senest er selskabet klar med et kontant tilbud: Hop over på en Windows 8.1-computer og tjen 50 dollar (268 kroner), som kan bruges i Microsofts egen webbutik.

Det skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin.

Gælder ikke i Danmark

Tilbuddet betyder, at Microsoft i sin online-butik stanger gavekortet ud til de folk, der køber en af de 16 forskellige Windows 8.1 notebooks, tablets eller pc'er, som er til salg derinde.

Microsoft Danmark oplyser til Computerworld, at tilbuddet kun gælder i den amerikanske version af Microsofts webshop.

Det vil sige, at hvis en dansker søger efter Microsoft Store, vil vedkommende komme til en dansk version af webbutikken, hvor der altså ikke gemmer sig nogle tilbud (med mindre man har pillet ved sine netværksindstillinger, så det ligner, at man sidder i eksempelvis USA).

Desuden sender US Microsoft Store kun inden for USA's grænser, man som dansker ikke kan benytte tilbuddet. 

I dag findes Windows XP ifølge analysebureauet Net Applications på lige knap 30 procent af alverdens computere.

Til sammenligning er Windows 7 på knap halvdelen af alle computere i verden, mens Windows 8 + 8.1 har en samlet markedsandel på godt 10 procent.

Læs også:
It-ragnarok lurer om hjørnet: Windows XP-brugere bedøvende ligeglade

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S