Dansk politi undviger Windows XP-faren med ultra-simpelt trick

Snart er det slut med Windows XP-supporten, men det er ikke noget problem. Sådan lyder meldingen hos Rigspolitiet, som ellers har rigeligt med Windows XP-maskiner at slås med.

Artikel top billede

Hos Rigspolitiet på Polititorvet i København og ude på landets politistationer står et hav af Windows XP-maskiner, mens ordensmagten er i gang med at hoppe over på Windows 7.

Netop Windows XP er ellers udset som en af 2014's største sikkerhedsbomber, da leverandøren Microsoft trækker sin support fra det 13 år gamle styresystem, hvilket efterlader det åbent, hvis man ikke har taget sine forholdsregler.

Hvor mange Windows XP-maskiner, det drejer sig om hos ordensmagten, er der i skrivende stund ikke det præcise overblik over, og det gør måske heller ikke så meget set fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt.

"XP-maskinerne er ganske rigtigt meget udbredte i politiet, men de bruges uden kontakt til internettet, og dermed er de også mindre følsomme over for sikkerhedstrusler," lyder det fra kommunikationsrådgiver Thomas Kristensen hos Rigspolitiet.

Sådan har det altid været

Nu er det ikke sådan, at alle betjente er blevet beordret ud for at trække netværksstikkene i en panikaktion lige før Windows XP-lukketid den 8. april.

"Det har hele tiden været sådan," lyder det fra Thomas Kristensen.

Han forklarer, at de mange Windows XP-maskiner hovedsageligt bruges til sagsbehandling, og at politiets sagsbehandlingssystem er adskilt fra det store internet.

"Derfor er der heller ingen røde lamper, der lyser," fortæller kommunikationsrådgiveren fra Rigspolitiet.

Du kan på Computerworlds hjemmeside finde inspiration til, hvordan du kan overleve med Windows XP-maskiner forbundet til internettet - både som virksomhed og som privatforbruger.

Læs også:

Så hundedyr bliver Windows XP-support lige om lidt

Nye brugere strømmer til XP trods snarlig aflivning

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job