Dimension konkurs - 23 mister jobbet

Den danske afdeling af det nordiske it-konsulenthus Dimension, der i februar blev overtaget af svenske Proact, er gået konkurs. 23 mister jobbet på selskabets to kontorer i Hørsholm og Skanderborg.

Den danske afdeling af det nordiske it-konsulenthus Dimension er gået konkurs. Dermed må de 23 medarbejdere på selskabets kontorer i Skanderborg og Hørsholm se sig om efter nyt arbejde.

Dimension i Danmark var tidligere en del af den nordiske it-koncern Dimension AB, der indtil februar var noteret på den svenske fondsbørs.

I slutningen af 2003 blev Dimension overtaget svenske Proact, der også er noteret på børsen i Stockholm. Proact er en af Skandinaviens største storageforhandlere.

Dimensions danske forretning bygger blandt andet på den ene halvdel af netværksforhandleren Benau fra Skanderborg, som stifter Jan Bender solgte til svenskerne i 2001. Den anden halvdel blev købt af et andet svensk selskab, Cygate.

Dimensions konkurs kommer i kølvandet på flere år med røde tal på bundlinjen, hvor selskabet, der ellers tjente mange penge i slutningen af 1990'erne, blev hårdt presset på markedet for it-konsulentydelser til systemintegration.

I 2001/2002 kom selskabet ud med et underskud på over 10 millioner kroner, mens resultatet i 2003 blev et minus på 2,4 millioner kroner.

Men på trods af fremgangen mener Jakob Høholdt, der står i spidsen for Proact i Danmark, at det var for sent af rette op på den synkende skude.

- Vi har arbejdet benhårdt på at få virksomheden til at hænge sammen, men det er ikke lykkedes. 95 procent af beslutningen skyldes økonomiske overvejelser. Det var svært at tjene den investering, der skulle til for at få selskabet på ret køl, hjem igen, siger han.

Jakob Høholdt oplyser, at konkursen kommer til at koste det svenske moderselskab omkring en million kroner.

Proact-koncernen meldte ved købet af Dimension-aktierne ud, at planen var at skabe en it-kæmpe med en samlet omsætning på over 600 millioner kroner om året, som ville vokse yderligere, fordi de to selskabers kompetencer kunne udnyttes til ekspansion.

Konkursen og lukningen af Dimension i Danmark tyder dog ikke på de store synergieffekter.

- Vores forretningsmåder ligger tæt på hinanden, da vi begge er systemintegratorer, men det har været svært at få nogle klare økononomiske fordele ud af købet, fortæller Jakob Høholdt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S