Dimension konkurs - 23 mister jobbet

Den danske afdeling af det nordiske it-konsulenthus Dimension, der i februar blev overtaget af svenske Proact, er gået konkurs. 23 mister jobbet på selskabets to kontorer i Hørsholm og Skanderborg.

Den danske afdeling af det nordiske it-konsulenthus Dimension er gået konkurs. Dermed må de 23 medarbejdere på selskabets kontorer i Skanderborg og Hørsholm se sig om efter nyt arbejde.

Dimension i Danmark var tidligere en del af den nordiske it-koncern Dimension AB, der indtil februar var noteret på den svenske fondsbørs.

I slutningen af 2003 blev Dimension overtaget svenske Proact, der også er noteret på børsen i Stockholm. Proact er en af Skandinaviens største storageforhandlere.

Dimensions danske forretning bygger blandt andet på den ene halvdel af netværksforhandleren Benau fra Skanderborg, som stifter Jan Bender solgte til svenskerne i 2001. Den anden halvdel blev købt af et andet svensk selskab, Cygate.

Dimensions konkurs kommer i kølvandet på flere år med røde tal på bundlinjen, hvor selskabet, der ellers tjente mange penge i slutningen af 1990'erne, blev hårdt presset på markedet for it-konsulentydelser til systemintegration.

I 2001/2002 kom selskabet ud med et underskud på over 10 millioner kroner, mens resultatet i 2003 blev et minus på 2,4 millioner kroner.

Men på trods af fremgangen mener Jakob Høholdt, der står i spidsen for Proact i Danmark, at det var for sent af rette op på den synkende skude.

- Vi har arbejdet benhårdt på at få virksomheden til at hænge sammen, men det er ikke lykkedes. 95 procent af beslutningen skyldes økonomiske overvejelser. Det var svært at tjene den investering, der skulle til for at få selskabet på ret køl, hjem igen, siger han.

Jakob Høholdt oplyser, at konkursen kommer til at koste det svenske moderselskab omkring en million kroner.

Proact-koncernen meldte ved købet af Dimension-aktierne ud, at planen var at skabe en it-kæmpe med en samlet omsætning på over 600 millioner kroner om året, som ville vokse yderligere, fordi de to selskabers kompetencer kunne udnyttes til ekspansion.

Konkursen og lukningen af Dimension i Danmark tyder dog ikke på de store synergieffekter.

- Vores forretningsmåder ligger tæt på hinanden, da vi begge er systemintegratorer, men det har været svært at få nogle klare økononomiske fordele ud af købet, fortæller Jakob Høholdt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job