Sikkerhedshul: 100.000 YouSee-kunder havde åbne hjemmenetværk

YouSee har lukket for deres nyeste service efter kort tid. Blandt andet fordi sikkerheden ikke var i orden.

Artikel top billede

Først var der ingen sammenhæng mellem kundernes problemer med hastigheden på YouSees net og så den højt profilerede Wi-Fi-delingstjeneste YouSee Wi-Fi-spot. I stedet var det kunderne som surfede mere, end YouSee-ejeren TDC havde regnet med.

Men nu viser det sig, at sammenhængen er der - med den ekstra bonus, at Wi-Fi-spot også i særlige tilfælde kunne åbne for adgang til mapper uden passwordbeskyttelse på dit netværk. Det skriver YouSee i en status på tjenestens Facebook-side.

"Vi har midlertidigt lukket YouSee Wi-Fi-spot på grund af en softwarefejl. Fejlen kan være årsag til de problemer, enkelte af jer har skrevet om med fald i bredbåndshastigheden. Desuden indeholder den en sårbarhed, som skaber risiko for, at udefrakommende i særlige tilfælde kan skaffe sig adgang til en kundes netværk," skriver YouSee.  

Problemer med leverandører

"Vi har haft, hvad man kan kalde intensive drøftelser med vores leverandører Cisco og Netgear her over weekenden," forklarer TDC's pressechef, Ib Konrad Jensen, til Computerworld og understreger, at der endnu ikke er en tidsplan for hvornår Wi-Fi-spot kommer op igen.

Men understreger han, det er helt klart intentionen at få tjenesten tilbage til brugerne, men af hensyn til brugeroplevelsen og brugernes sikkerhed har de valgt at lukke Wi-Fi-spot.

Konkret betød hullet i routerens software, at udefrakommende potentielt kunne få adgang til delte filer på brugerens interne netværk.  Men, forklarer Ib Konrad Jensen, YouSee ikke har nogle konkrete meldinger om brugere som har haft ubudne gæster.

Hullet i routerens software er dog alvorligt nok til, at sikkerhedsselskabet CSIS Security Group har sendt en sikkerhedsbulletin ud: "CSIS har fundet flere kritiske sårbarheder i TDC's Yousee hotspot implementering som kan give adgang til private oplysninger og eksponere følsom netværksdata for uvedkommende."

Indtil videre er Wi-Fi-spot tjenesten dog lukket mens YouSee tester ny software fra leverandørerne. Vil du vide mere, har YouSee oprettet en spørgsmål- og svar-side om problemerne.

Læs også: Du surfer for meget: Københavnske kunder presser YouSees net i bund

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics