Sikkerhedshul: 100.000 YouSee-kunder havde åbne hjemmenetværk

YouSee har lukket for deres nyeste service efter kort tid. Blandt andet fordi sikkerheden ikke var i orden.

Artikel top billede

Først var der ingen sammenhæng mellem kundernes problemer med hastigheden på YouSees net og så den højt profilerede Wi-Fi-delingstjeneste YouSee Wi-Fi-spot. I stedet var det kunderne som surfede mere, end YouSee-ejeren TDC havde regnet med.

Men nu viser det sig, at sammenhængen er der - med den ekstra bonus, at Wi-Fi-spot også i særlige tilfælde kunne åbne for adgang til mapper uden passwordbeskyttelse på dit netværk. Det skriver YouSee i en status på tjenestens Facebook-side.

"Vi har midlertidigt lukket YouSee Wi-Fi-spot på grund af en softwarefejl. Fejlen kan være årsag til de problemer, enkelte af jer har skrevet om med fald i bredbåndshastigheden. Desuden indeholder den en sårbarhed, som skaber risiko for, at udefrakommende i særlige tilfælde kan skaffe sig adgang til en kundes netværk," skriver YouSee.  

Problemer med leverandører

"Vi har haft, hvad man kan kalde intensive drøftelser med vores leverandører Cisco og Netgear her over weekenden," forklarer TDC's pressechef, Ib Konrad Jensen, til Computerworld og understreger, at der endnu ikke er en tidsplan for hvornår Wi-Fi-spot kommer op igen.

Men understreger han, det er helt klart intentionen at få tjenesten tilbage til brugerne, men af hensyn til brugeroplevelsen og brugernes sikkerhed har de valgt at lukke Wi-Fi-spot.

Konkret betød hullet i routerens software, at udefrakommende potentielt kunne få adgang til delte filer på brugerens interne netværk.  Men, forklarer Ib Konrad Jensen, YouSee ikke har nogle konkrete meldinger om brugere som har haft ubudne gæster.

Hullet i routerens software er dog alvorligt nok til, at sikkerhedsselskabet CSIS Security Group har sendt en sikkerhedsbulletin ud: "CSIS har fundet flere kritiske sårbarheder i TDC's Yousee hotspot implementering som kan give adgang til private oplysninger og eksponere følsom netværksdata for uvedkommende."

Indtil videre er Wi-Fi-spot tjenesten dog lukket mens YouSee tester ny software fra leverandørerne. Vil du vide mere, har YouSee oprettet en spørgsmål- og svar-side om problemerne.

Læs også: Du surfer for meget: Københavnske kunder presser YouSees net i bund

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura