Nyt forslag: Nu skal danskerne kunne vælge NemID fra

Flere politikere har fået nok af Nets og NemID og bringer derfor nu en ny model på banen.

Artikel top billede

I disse dage er det nok de færreste, der ikke har opdaget, at der er problemer hos Nets.

Senest har Se og Hør-lækket for alvor hængt virksomheden til tørre i det offentlige rum, men det er langt fra første gang, at der har været knas på linjen for selskabet bag den nationale login-tjeneste NemID.

Læs eksempelvis denne artikel: Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud

Nets monopol på driften af NemID skal derfor brydes, lyder det fra den blå blok i folketinget. Det kan ske allerede næste år, når Digitaliseringsstyrelsens kontrakt med Nets udløber.

Læs også: Politiundersøgelse skal se på om tys-tys-kilde har startet persondatakatastrofe

Mindst tre udbydere

En af fortalerne for en strengere konkurrencemodel er it-ordfører Michael Aastrup Jensen fra Venstre.

"Jeg er klart tilhænger af den model, hvor man har alternativer og selv bestemmer, altså har nogle autoriseringsmodeller, der afgør, hvem der kan stå for login-modellen til den digitale postkasse. Vi taler minimum tre selskaber, som skal stå for opgaven," siger han til Berlingske.

Ifølge avisen er både Socialdemokraterne og SF også åbne for mere konkurrence.

Også Dansk Folkeparti har ligeledes en plan for mere konkurrence.

"Det (NemID, red.) skal i udbud, så andre virksomheder, som har lignende serviceløsninger, kan byde ind," siger partiets erhvervsordfører, Hans Kristian Skibby.

Nets blev i marts solgt til to kapitalfonde og ATP.

Læs også:

It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job