Nyt forslag: Nu skal danskerne kunne vælge NemID fra

Flere politikere har fået nok af Nets og NemID og bringer derfor nu en ny model på banen.

Artikel top billede

I disse dage er det nok de færreste, der ikke har opdaget, at der er problemer hos Nets.

Senest har Se og Hør-lækket for alvor hængt virksomheden til tørre i det offentlige rum, men det er langt fra første gang, at der har været knas på linjen for selskabet bag den nationale login-tjeneste NemID.

Læs eksempelvis denne artikel: Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud

Nets monopol på driften af NemID skal derfor brydes, lyder det fra den blå blok i folketinget. Det kan ske allerede næste år, når Digitaliseringsstyrelsens kontrakt med Nets udløber.

Læs også: Politiundersøgelse skal se på om tys-tys-kilde har startet persondatakatastrofe

Mindst tre udbydere

En af fortalerne for en strengere konkurrencemodel er it-ordfører Michael Aastrup Jensen fra Venstre.

"Jeg er klart tilhænger af den model, hvor man har alternativer og selv bestemmer, altså har nogle autoriseringsmodeller, der afgør, hvem der kan stå for login-modellen til den digitale postkasse. Vi taler minimum tre selskaber, som skal stå for opgaven," siger han til Berlingske.

Ifølge avisen er både Socialdemokraterne og SF også åbne for mere konkurrence.

Også Dansk Folkeparti har ligeledes en plan for mere konkurrence.

"Det (NemID, red.) skal i udbud, så andre virksomheder, som har lignende serviceløsninger, kan byde ind," siger partiets erhvervsordfører, Hans Kristian Skibby.

Nets blev i marts solgt til to kapitalfonde og ATP.

Læs også:

It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune