Nyt forslag: Nu skal danskerne kunne vælge NemID fra

Flere politikere har fået nok af Nets og NemID og bringer derfor nu en ny model på banen.

Artikel top billede

I disse dage er det nok de færreste, der ikke har opdaget, at der er problemer hos Nets.

Senest har Se og Hør-lækket for alvor hængt virksomheden til tørre i det offentlige rum, men det er langt fra første gang, at der har været knas på linjen for selskabet bag den nationale login-tjeneste NemID.

Læs eksempelvis denne artikel: Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud

Nets monopol på driften af NemID skal derfor brydes, lyder det fra den blå blok i folketinget. Det kan ske allerede næste år, når Digitaliseringsstyrelsens kontrakt med Nets udløber.

Læs også: Politiundersøgelse skal se på om tys-tys-kilde har startet persondatakatastrofe

Mindst tre udbydere

En af fortalerne for en strengere konkurrencemodel er it-ordfører Michael Aastrup Jensen fra Venstre.

"Jeg er klart tilhænger af den model, hvor man har alternativer og selv bestemmer, altså har nogle autoriseringsmodeller, der afgør, hvem der kan stå for login-modellen til den digitale postkasse. Vi taler minimum tre selskaber, som skal stå for opgaven," siger han til Berlingske.

Ifølge avisen er både Socialdemokraterne og SF også åbne for mere konkurrence.

Også Dansk Folkeparti har ligeledes en plan for mere konkurrence.

"Det (NemID, red.) skal i udbud, så andre virksomheder, som har lignende serviceløsninger, kan byde ind," siger partiets erhvervsordfører, Hans Kristian Skibby.

Nets blev i marts solgt til to kapitalfonde og ATP.

Læs også:

It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS