Nyt forslag: Nu skal danskerne kunne vælge NemID fra

Flere politikere har fået nok af Nets og NemID og bringer derfor nu en ny model på banen.

Artikel top billede

I disse dage er det nok de færreste, der ikke har opdaget, at der er problemer hos Nets.

Senest har Se og Hør-lækket for alvor hængt virksomheden til tørre i det offentlige rum, men det er langt fra første gang, at der har været knas på linjen for selskabet bag den nationale login-tjeneste NemID.

Læs eksempelvis denne artikel: Nets skal betale dummebøde for langvarigt nedbrud

Nets monopol på driften af NemID skal derfor brydes, lyder det fra den blå blok i folketinget. Det kan ske allerede næste år, når Digitaliseringsstyrelsens kontrakt med Nets udløber.

Læs også: Politiundersøgelse skal se på om tys-tys-kilde har startet persondatakatastrofe

Mindst tre udbydere

En af fortalerne for en strengere konkurrencemodel er it-ordfører Michael Aastrup Jensen fra Venstre.

"Jeg er klart tilhænger af den model, hvor man har alternativer og selv bestemmer, altså har nogle autoriseringsmodeller, der afgør, hvem der kan stå for login-modellen til den digitale postkasse. Vi taler minimum tre selskaber, som skal stå for opgaven," siger han til Berlingske.

Ifølge avisen er både Socialdemokraterne og SF også åbne for mere konkurrence.

Også Dansk Folkeparti har ligeledes en plan for mere konkurrence.

"Det (NemID, red.) skal i udbud, så andre virksomheder, som har lignende serviceløsninger, kan byde ind," siger partiets erhvervsordfører, Hans Kristian Skibby.

Nets blev i marts solgt til to kapitalfonde og ATP.

Læs også:

It-sikkerhedsprocedurer i Nets har manglet kontrol i årevis

Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Nets og IBM har kendt til data-lækager i lang tid

Her er læren af lækage-skandalen i Nets

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory