Heartbleed truer stadig: Tusindvis af servere fortsat pivåbne

Den farlige Heartbleed-bug huserer stadig. En måned efter opdagelsen står hundredetusindvis af servere pivåbne.

Artikel top billede

En måned efter Heartbleed-sårbarheden i OpenSSL gav sikkerheds-folk søvnløse nætter, står massevis af servere fortsat pivåbne for hackere, der sigter efter at udnytte den farlige sårbarhed.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Errata Security er mere end 300.000 servere - nøjagtigt 318.239 styks - verden over fortsat sårbare over for Heartbleed.

Selskabet baserer tallet på en meget omfattende scanning af millioner af webserveres internetport 443, der anvendes til TSL/SSL-kommunikation.

Ifølge Errate Security viser tallene, at rigtigt mange servere er blevet opdateret og hullet lukket.

Da Heartbleed blev opdaget, kunne bug'en nemlig udnyttes på mere end 600.000 servere verden over, viste målingerne dengang.

Stadig risiko

Det ændrer imidlertid ikke på, at der fortsat er overhængende risiko for, at ens data kan blive kompromitteret, hvis man anvender en af de mere end 300.000 web-servere, der endnu ikke er rettet.

Heartbleed hører til blandt de farligste sårbarheder, da den kan udnyttes til at åbenbare krypteringsnøgler, brugernavne, adgangskoder og brugerdata for hackere.

Sårbarheden blev i sidste måned opdaget i OpenSSL, der er et meget udbredt krypteringsværktøj, som anvendes til at sikre kommunikationen mellem brugerens browser og webserveren.

Sårbarheden har derfor bragt millioner af mennesker, der anvender webmail eller andre webbaserede tjenester, i farezonen.

Det kan du læse mere om her: Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook.

Læs også:

Værd at vide om Heartbleed: Fem svar der kan hjælpe dig.

Heartbleed-fejlen får nu irriterende konsekvens for internettet.

Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook.

Heartbleed-hackere har været forbi Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)