Heartbleed truer stadig: Tusindvis af servere fortsat pivåbne

Den farlige Heartbleed-bug huserer stadig. En måned efter opdagelsen står hundredetusindvis af servere pivåbne.

Artikel top billede

En måned efter Heartbleed-sårbarheden i OpenSSL gav sikkerheds-folk søvnløse nætter, står massevis af servere fortsat pivåbne for hackere, der sigter efter at udnytte den farlige sårbarhed.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Errata Security er mere end 300.000 servere - nøjagtigt 318.239 styks - verden over fortsat sårbare over for Heartbleed.

Selskabet baserer tallet på en meget omfattende scanning af millioner af webserveres internetport 443, der anvendes til TSL/SSL-kommunikation.

Ifølge Errate Security viser tallene, at rigtigt mange servere er blevet opdateret og hullet lukket.

Da Heartbleed blev opdaget, kunne bug'en nemlig udnyttes på mere end 600.000 servere verden over, viste målingerne dengang.

Stadig risiko

Det ændrer imidlertid ikke på, at der fortsat er overhængende risiko for, at ens data kan blive kompromitteret, hvis man anvender en af de mere end 300.000 web-servere, der endnu ikke er rettet.

Heartbleed hører til blandt de farligste sårbarheder, da den kan udnyttes til at åbenbare krypteringsnøgler, brugernavne, adgangskoder og brugerdata for hackere.

Sårbarheden blev i sidste måned opdaget i OpenSSL, der er et meget udbredt krypteringsværktøj, som anvendes til at sikre kommunikationen mellem brugerens browser og webserveren.

Sårbarheden har derfor bragt millioner af mennesker, der anvender webmail eller andre webbaserede tjenester, i farezonen.

Det kan du læse mere om her: Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook.

Læs også:

Værd at vide om Heartbleed: Fem svar der kan hjælpe dig.

Heartbleed-fejlen får nu irriterende konsekvens for internettet.

Advarsel efter blødende sikkerhedshul: Skift dit password til Gmail og Facebook.

Heartbleed-hackere har været forbi Danmark.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos