Heartbleed-hackere har været forbi Danmark

Forsvarets Center for Cybersikkerhed har registreret de første forsøg på udnytte Heartbleed-sårbarheden i OpenSSL. Men indtil videre ser det ud til, at offentlige myndigheder er sluppet med skrækken.

Artikel top billede

De første hackere har allerede forsøgt at udnytte den såkaldte Heartbleed-sårbarhed til at hente data fra en række centrale internet-sites. Det bekræfter Forsvarets Efterretningstjenestes Center For Cypersikkerhed (CFCS) i en meddelelse.

Overfor Computerworld understreger afdelingschef i CFCS, Thomas Kristmar, dog, at man foreløbig kun har registreret et "fåtal" af forsøg på at udnytte sårbarheden, som skyldes en bug i krypteringsprotokollen OpenSSL.

"Blandt vores tilsluttede kunder, har vi kun set et fåtal af tilfælde i forbindelse med Heartbleed-fejlen," forklarer Thomas Kristmar, der er afdelingschef hos CFCS til Computerworld.

Dermed ser det ud til, at store offentlige internet-sites i staten, kommuner og regioner ligesom andre vigtige dele af den danske it-infrastruktur som NemID indtil videre er sluppet nådigt gennem det, der er blevet kaldt en af de værste sikkerhedsfejl i internettes historie.

Hos Center for Cybersikkerhed er man dog fortsat helt oppe på dupperne for at følge udviklingen, og de få danske sites, som har haft ubudne gæster er blevet advaret, fortæller Thomas Kristmar.

"Potentialet for Heartbleed er stort og i takt med, at man kan lave mere automatiske scanninger, kan problemet blive meget større, men på nuværende tidspunkt kan vi ikke se nogle massive forsøg på at udnytte hullet," siger Thomas Kristmar, som sammenligner Heartbleed med Kaminsky-buggen tilbage i 2008, hvor sikkerhedseksperten Dan Kaminsky fandt en fundemental sikkerhedsfejl i selve DNS-koden.

Så sent som i går meddelte Nets, at man efter en analyse har konstateret, at der ikke er eksempler på at uvedkommende har kunnet udnytte Heartbleed-sårbarheden til at hente data om danske borgere eller virksomheder.

Heartbleed, der er en svaghed i OpenSource-koden i OpenSSL, gør det muligt for hackere og andre med onde intentioner at få fingre i følsomme data fra hjemmesider. Store internationale hjemmesider som Facebook og Google er blandt de millioner af sites, som har været berørt af fejlen i over to år.

Læs også: 

Værd at vide om Heartbleed: Fem svar der kan hjælpe dig

Manden bag kæmpe sikkerhedshul i OpenSSL: Det var ikke med vilje

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)