Heartbleed-hackere har været forbi Danmark

Forsvarets Center for Cybersikkerhed har registreret de første forsøg på udnytte Heartbleed-sårbarheden i OpenSSL. Men indtil videre ser det ud til, at offentlige myndigheder er sluppet med skrækken.

Artikel top billede

De første hackere har allerede forsøgt at udnytte den såkaldte Heartbleed-sårbarhed til at hente data fra en række centrale internet-sites. Det bekræfter Forsvarets Efterretningstjenestes Center For Cypersikkerhed (CFCS) i en meddelelse.

Overfor Computerworld understreger afdelingschef i CFCS, Thomas Kristmar, dog, at man foreløbig kun har registreret et "fåtal" af forsøg på at udnytte sårbarheden, som skyldes en bug i krypteringsprotokollen OpenSSL.

"Blandt vores tilsluttede kunder, har vi kun set et fåtal af tilfælde i forbindelse med Heartbleed-fejlen," forklarer Thomas Kristmar, der er afdelingschef hos CFCS til Computerworld.

Dermed ser det ud til, at store offentlige internet-sites i staten, kommuner og regioner ligesom andre vigtige dele af den danske it-infrastruktur som NemID indtil videre er sluppet nådigt gennem det, der er blevet kaldt en af de værste sikkerhedsfejl i internettes historie.

Hos Center for Cybersikkerhed er man dog fortsat helt oppe på dupperne for at følge udviklingen, og de få danske sites, som har haft ubudne gæster er blevet advaret, fortæller Thomas Kristmar.

"Potentialet for Heartbleed er stort og i takt med, at man kan lave mere automatiske scanninger, kan problemet blive meget større, men på nuværende tidspunkt kan vi ikke se nogle massive forsøg på at udnytte hullet," siger Thomas Kristmar, som sammenligner Heartbleed med Kaminsky-buggen tilbage i 2008, hvor sikkerhedseksperten Dan Kaminsky fandt en fundemental sikkerhedsfejl i selve DNS-koden.

Så sent som i går meddelte Nets, at man efter en analyse har konstateret, at der ikke er eksempler på at uvedkommende har kunnet udnytte Heartbleed-sårbarheden til at hente data om danske borgere eller virksomheder.

Heartbleed, der er en svaghed i OpenSource-koden i OpenSSL, gør det muligt for hackere og andre med onde intentioner at få fingre i følsomme data fra hjemmesider. Store internationale hjemmesider som Facebook og Google er blandt de millioner af sites, som har været berørt af fejlen i over to år.

Læs også: 

Værd at vide om Heartbleed: Fem svar der kan hjælpe dig

Manden bag kæmpe sikkerhedshul i OpenSSL: Det var ikke med vilje

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S