Apple headhunter mode-chefer på stribe: Oprustning før iWatch-lancering?

Apple fortsætter sin strandhugst blandt topcheferne i europæiske modehuse.

Artikel top billede

Foto: Frederik Danvig. (Foto: Frederik Danvig)

Det er ikke kun i København, at der er "fashion-week" i denne tid.

Det er der tilsyneladende også i Apples hovedkvarter i Cupertino, Californien, hvor Apple gennem den seneste tid har ansat en række topfolk fra modebranchen. 

Onsdag kunne Apple-bloggen 9to5mac løfte sløret for Apples seneste markante tilgang, Catherine Monier. Hun har indtil nu været europæisk chef for det franske modehus Yves Saint Laurent, hvor hun blandt andet har haft ansvaret for modehusets detail-butikker.

Hos Apple kommer Monier til at arbejde under sin tidligere chef, Paul Deneve, som Apple sidste år hentede fra en position som administrerende direktør for Yves Saint Laurent. Hos Apple står han ifølge 9to5mac i spidsen for et team, der skal gøre Apples butikker bedre rustede til at sælge kropsbårne og mere mode-inspirerede gadgets.

Nyheden om at Apple har ansat Catherine Monier kommer, blot få dage efter at Apple hentede Musa Tariq, der har en fortid som ansvarlig for social media-indsatsen hos store brands som Burberry og Nike. Apple har i forvejen designermærket Burberrys tidligere administrerende direktør, Angela Ahrendts, ansat. Hun tiltrådte tidligere på året som øverste chef for Apples verdensomspændende kæde af butikker.

Tidligere på sommeren headhuntede Apple desuden den schweiziske producent af luksus-ure Tag Heuers salgsdirektør og detailchef, Patrick Pruniaux. Ifølge 9to5mac var Patrick Pruniaux en nøglefigur i Tag Heuers organisation.

Giver næring til ur-rygter

Der er oplagt, at Apples ansættelse af Pruniaux og de øvrige topfolk med erfaring fra modebranchen skal ses i relation til de vedholdende rygter om, at Apple er på trapperne med et såkaldt smartwatch.

Et ur der, hvis vi skal tro rygterne, bliver en kombination af på den ene side et fitnessarmbånd i stil med Fitbit eller Jawbone UP og på den anden side et smartwatch i stil med et Pebble eller et Samsung Galaxy Gear.

Men et kommende smartwatch fra Apple vil ikke blot skulle konkurrere med eksisterende elektronikprodukter.

Det vil i høj grad også skulle kæmpe med ure- og smykkeproducenter om pladsen på kundernes håndled, hvor folk ofte har ure og smykker, der bærer på både affektionsværdi og en helt håndgribelig værdi på ofte mange tusinde kroner. Her kan folk fra modebranchen formodentligt kunne bidrage med værdifuld erfaring om salg, marketing og distribution af denne type produkter.

Ud over ny-ansættelse af folk med erfaring fra modebranchen har folk Apple gennem det seneste år ligeledes hyret en lang række eksperter i sundheds- og sensorteknologi. Eksperter der formodentligt kommer til at spille en rolle i forbindelse med udviklingen af en række nye sundhedsfunktioner i det nye styresystem i iOS 8 og muligvis også i et eventuelt kommende iWatch.

Læs også:

Et nyt Apple-produkt kan blive din læges nye bedste ven 

Apple henter ternet chef fra luksusfirma

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,