HP blæser til kamp mod billigt blæk

HP er træt af konkurrencen fra producenter af kopi-blækpatroner og genopfyldnings-sæt og vil nu indsamle de brugte patroner. Ifølge Politiken sker indsamlingen for at bekæmpe kopipatroner, mens HP selv siger, at initiativet skyldes hensynet til miljøet.

Hewlett-Packard er træt af at tabe indtægter til producenter af billige printerblækpatroner og på, at folk selv genfylder patronerne. Det skriver Politiken.

HP inviterede derfor for nylig 150 europæiske it-journalister til Dublin for på selskabets fabrik at demonstrere, at teknologien i en printer rent faktisk sidder i blækpatronen, og at det er et indviklet produkt.

HP pointerer også, at varigheden af et dokument printet med originalt blæk er længere, end hvis der er anvendt et kopiprodukt. HP garanterer eksempelvis, at et foto printet med original-blæk på originalt HP-papir har en varighed på 73 år ved korrekt opbevaring, skriver Politiken.

Samtidig vil HP nu indsamle de brugte printerpatroner fra private brugere, sådan som man hele tiden har gjort i erhvervslivet.

Indsamlingen vil i Danmark begynde fra 15. maj, hvor man gratis vil kunne returnere sin blækpatron til HP, som vil genbruge delene.

Politikens korrespondent mener, at det sker for at sikre, at patronerne ikke cirkulerer på genopfyldningsmarkedet, hvor man kan få lidt håndører for dem ved at sende dem til genopfyldningsspecialisterne.

HP hævder dog, at det er af miljøhensyn.

- Hvis folk vil sælge deres patroner i stedet for at sende dem til os, så helt fint med os, vi giver dem bare muligheden, siger Kim Holm, europæisk chef for HP Supplies, til Politiken.

EU's konkurrencekommissær, Mario Monti, har også sat fokus på prisen på de originale blækpatroner, hvori literprisen på blækket kan nå op i nærheden af 20.000 kroner, næsten dobbelt så meget som for den eksklusive franske Chanel no. 5-parfume.

HP ønsker dog ifølge Politiken ikke at kommentere undersøgelsen, før producenten selv er blevet kontaktet af EU.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S