Ny kæmpeaftale: Derfor går Dropbox nu pludselig sammen med Microsoft

ComputerViews: Microsoft og Dropbox forener sig på markedet for online-storage med en tæt aftale, hvor selskabernes løsninger integreres med hinanden. Aftalen giver store fordele for begge selskaber. For Dropbox kan det ligefrem være en redningsplanke.

Artikel top billede

ComputerViews: Der er lagt i kakkelovnen til storkrig på markedet for løsninger til online-storage med den helt dugfriske aftale mellem to af de allerstørste spillere, Microsoft og Dropbox.

Med den nye aftale vil de to selskaber integrere deres erhvervs-rettede løsninger med hinanden.

Det betyder, at Dropbox vil blive integreret i Office 365, ligesom der vil komme direkte adgang fra mobil-udgaverne af Excel, PowerPoint og Word til iPad til Dropbox.

Omvendt vil Dropbox modificere sin mobil-app - der i dag fås til Android og iOS - så Excel-, PowerPoint- og Word-filer vil kunne åbnes direkte fra Office-applikationen.

Dropbox er også på vej med en særlig Windows Phone-app - en ting, som selskabet ellers blankt har nægtet at udvikle tidligere.

Hvad betyder så det?

Der har længe været krig på markedet for online-storage-løsninger i stor skala mellem de fire hovedspillere, Microsoft (OneDrive), Google (Google Drive), Apple (iCloud Drive) og Dropbox.

Med aftalen er der udfordrer mindre, nemlig Dropbox, der længe har kæmpet med næb og kløer for at undgå at tabe markedet.

Tjenesten har ganske vist 300 millioner registrerede brugere på verdensplan - herunder et par millioner i Danmark - men har længe mærket den hede ånde fra de tre øvrige udfordrere i nakken.

Deres fordel er, at de har et kæmpe økosystem - med masser af software og hardware - i ryggen, som de aktivt anvender til at gelejde forbrugerne i deres retning, mens Dropbox kun har sig selv.

For dem alle gælder det, at de betragter netop online-storage som et afgørende område for fremtidens cloud-baserede digitale verden, fordi online-storage-løsningen på mange måder vil blive omdrejningspunktet i deres digitale hverdag som det sted, hvor alting forenes og mødes og udspringer fra.

I dén arena har Dropbox nu åbenlyst erkendt, at selskabet ikke har en chance mod de tre ekstremt pengestærke og omfangsrige kæmper på markedet, hvor Dropbox er yderst sårbar, fordi det, der er Dropbox eneste produkt, blot er en feature ud af massevis for de øvrige spillere.

Derfor er det ikke for meget sagt, at hovedgevinsten for Dropbox er, at selskabet og dets løsninger overlever - i hvert fald en rum tid endnu - om ikke andet fordi Dropbox nu får integreret verdens mest udbredte kontor-pakke, der kan forøge anvendeligheden af løsningen ganske betragteligt.

Kan bane vejen mod nye forbrugere

For Microsoft gælder det, at Dropbox-aftalen kan bane vejen ind mod en masse forbrugere, der i dag ikke anvender Windows.

Det ligger helt i tråd med Microsoft-topchef Satya Nadellas strategi-ændring for Microsoft.

Den betyder, at selskabet er i gang med at brede sit fokus ud til at favne mange platforme, mange indgange, mange system-typer, der alle sammen skal anvendes til at føre brugerne over mod Microsofts cloud-platforme, som selskabet nu betragter som driv-akslerne under forretningen.

Det kan du læse mere om her: Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Her er aftalens formål klar for Microsoft: Selv om det kan koste trafik fra Dropbox-rivalen OneDrive, kan det føre til flere kunder på Office 365. Og det er hele formålet med aftalen.

Hvorfor? Fordi Office 365 genererer solid omsætning, mens OneDrive ikke genererer nævneværdigt med penge.

Det kan du læse mere om her: Microsoft på rette vej: Surface, telefoner og Office 365 buldrer derudad

Tilbage står nu Google og Apple. Og altså Microsoft, der nu har fjernet en rival fra jordens overflade.

En aftale mellem Microsoft og de to øvrige spiller er usandsynlig.

På den anden side skal man aldrig sige aldrig. For i hvert fald Microsoft er i modsætning til tidligere klar til at indgå mange typer aftaler for at nå helt frem til det sted, hvor kunderne er.

Læs mere om det her: Microsoft: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen

Læs også:

Frigiver API'er til Office 365: Nu kan du selv udvikle til Office 365

Det nye Microsoft: Lægger Windows bag sig - her er den nye fremtid

Microsoft: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen

Microsoft på rette vej: Surface, telefoner og Office 365 buldrer derudad

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job