18-årig dansker vinder 100.000 kroner i World of Warcraft-verdensmesterskabet

En 18-årig dansker er netop blevet nummer to ved verdensmesterskaberne i World of Warcraft. Læs her, hvordan han forbereder sig til konkurrencen, hvor gamere bliver behandlet som rockstjerner.

Artikel top billede

Foto: Dreamhack.

Professionel gamer.

Den titel kan den 18-årige dansk-marokkaner Youness Dorqoch skrive på sit visitkort, efter han i de seneste små to år har tjent til dagen og vejen via sine evner med mus og keyboard i onlinespillet World of Warcraft.

Teenageren bor til dagligt på Nørrebro i København, og han er netop kommet hjem fra de såkaldte verdensmesterskaber i Warcraft, der løb af stablen ved det store spil-konvent BlizzCon i Los Angeles i USA.

Her nappede Youness Dorqoch sammen med sit tremands-hold, Skill-Cap EU, andenpladsen, der gav de tre spillere hver 100.000 kroner med hjem i bagagen.

Fire timers spil

De penge blev tjent efter i alt fire timers konkurrence-spil, hvor de blev slået i finalen af verdensmestrene, Bleached Bones.

Også sidste år blev Youness Dorqochs hold nummer to i konkurrencen, og han er dermed blevet en veletableret stjerne på spil-himlen.

At han skulle blive en gamer i verdensklasse, var der ellers ingen, der havde forudset for bare få år siden. End ikke ham selv.

"Jeg har aldrig været gamer som barn, men startede så for tre år, siden, hvor jeg hurtigt blev god. Efter halvandet års tid begyndte jeg at leve af det," fortæller Youness Dorqoch til Computerworld.

Får rockkstjerne-behandling

I dag tjener han cirka en halv million kroner om året på sine evner i World of Warcraft.

Det kræver så op mod 10 timers træning om dagen, når han skal deltage i mange online-konkurrencer og de få, men store live-turneringer.

Og så har han på rekordtid lært at leve med, at gamere i verdenseliten bliver behandlet som rockstjerner, når de skal rundt til spil-konkurrencerne.

"På BlizzCon blev vi hentet i lufthavn og kørt til et femstjernet hotel, hvor jeg kunne chille i jacuzzien op til kampene. Samtidig har vi specielle kokke til rådighed, der laver mad til os gamere, så det er ren luksus," forklarer Youness Dorqoch.

Han forklarer, at der på sådan et konvent ikke er tid til meget andet at koncentrere sig om det næste spil.

Inden han sammen med sine to holdkammerater skal tænke hurtigt og manøvrere sin specielle World of Warcraft-mus med 30 knapper og sit mekaniske keyboard med den lynhurtige responstid, sætter han sig ned for at samle tankerne.

Forberedelsen sker med hård rock i ørerne og energidrikken Red Bull i munden.

"Rock er egentlig ikke min yndlings-genre, men det er rigtig godt til at koncentrere sig til og få adrenalinen til at pumpe rundt i kroppen med," forklarer Youness Dorqoch.

Skaber sig et ry

Udover ham selv består Skill-Cap EU-holdet af briten Adrian Archer-Lock og franskmanden Mathias Esterlechner, som Youness Dorqoch betegner som en af verdens Warcraft-spillere nogensinde.

"Jeg er rigtig heldig at have ham med på mit hold, selvom vi kun har mødtes 3-4 gange i virkeligheden. Englænderen mødte jeg for første gang på BlizzCon-konventet," fortæller Youness Dorqoch.

For selv om tremands-holdet skal fungere som én stærk enhed under konkurrencerne, så mødes spillerne oftest over nettet, inden de sætter sig sammen for at vinde titler og pengepræmier.

Udvælgelsen af holdkammeraterne foregår ved, at de studerer live-streaming af hinandens præstationer, hvor de skaber deres ry som elite-spillere.

"Live-streaming er en af de nyere tendenser i gaming, hvor alle kan se med på ens præstationer. Mine holdkammerater har på den måde kunnet se, at jeg er blevet ret god i de seneste år," siger Youness Dorqoch.

Han forklarer, at de under konkurrencen kommunikerer på engelsk via Skype, da tilskuerlarmen gør det umuligt at råbe hinanden op.

Gaming er fremtiden

Skill-Cap EU-holdet kom til verdensmesterskabet i Warcraft via indledende og mindre turneringer.

Blandt andet vandt Youness Dorqochs hold alle deres kampe ved europamesterskaberne i Sverige, hvorfra tre hold blev kvalificeret til den store BlizzCon-konkurrence.

Står det til Youness Dorqoch, er det sådan, de næste mange år også gerne må forme sig. For han vil gerne forblive i gaming-branchen så længe, det er muligt.

"Det er gaming, jeg vil med mit liv. Naturligvis vil jeg også gerne tage en uddannelse på et tidspunkt, selvom jeg endnu ikke helt ved inden for hvilket felt. Så lige nu er det bare gaming," lyder det fra den 18-årige dansk-marokkaner.

Inden længe drager han til USA, hvor han skal arbejde for holdets sponsor, SkillCapped, som er et site, hvor nye gamere kan lære at spille som de professionelle.

Det job og eventyret i USA glæder han sig til. Først skal han dog sove igennem, for jetlagget efter BlizzCon-konventet har endnu ikke lagt sig helt for den 18-årige Youness Dorqoch.

"I det første døgn sov jeg 18 timer, men jeg skal nok blive frisk igen."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS