Lucent fyrer fire chefer efter korruptionssag

Teleudstyrsproducenten Lucent har fyret fire topchefer i Kina. Fyringerne er en konsekvens af en korruptionsundersøgelse, som har været i gang, siden selskabet sidste år blev anklaget for bestikkelse af den saudiarabiske minister for telekommunikation med kontanter og gaver for op mod 100 millioner kroner.

Teleudstyrsproducenten Lucent har fyret fire chefer i selskabets afdeling i Kina efter afsløringer, der tyder på, at cheferne har været involveret i korruption. Det skriver nyhedsbureauet AP.

I en meddelelse til det amerikanske børstilsyn skriver Lucent, at selskabet afsætter fire topchefer inklusiv den administrerende direktør i det kinesiske datterselskab.

Lucent har ikke præciseret, hvad de fire chefer har gjort sig skyldige i, men sagen er en direkte konsekvens af en igangværende undersøgelse om bestikkelse, der har rod i selskabets saudiarabiske afdeling, skriver AP.

I Saudi-Arabien er Lucent anklaget for at have bestukket ministeren for telekommunikation med kontanter og gaver for op mod 100 millioner kroner i perioden 1995 til 2002.

Det skulle Lucent ifølge anklagerne have gjort for at få ordrer for milliarder fra det statsejede teleselskab, som har monopol på mobiltelefoni i landet.

Som følge af sagen i Saudi-Arabien har Lucent indvilget i at gennemgå en undersøgelse i samarbejde med de amerikanske myndigheder. Undersøgelsen omfatter næsten halvdelen af Lucents aktiviteter i udlandet, skriver AP.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse