Konstant tilbagegang i 11 kvartaler: Her satser IBM på ny vækst efter langvarig nedtur

IBM's omsætning er faldet støt og konsekvent i næsten tre år. Nu vil selskabet investere massivt i at købe firmaer op inden for især ét teknologi-område.

Artikel top billede

I hele 11 kvartaler i træk er IBM's omsætning faldet, og alle alarm-klokker bimler og bamler hos det store selskab, der netop har offentliggjort sit seneste kvartals-regnskab, der er alt andet end opløftende.

Det kan du læse mere om her: Nyt årsregnskab fra IBM: En presset it-gigant med en afgørende udfordring

Især humper det store selskab bagefter dets egne planer på cloud-området, der regnes for vitalt for fremtidens forretning og levering af services til erhvervslivet, der i stigende omfang kigger mod cloud.

IBM's løsning er enkelt: Der skal bruges penge på opkøb, som skal sikre, at selskabet kommer på omgangshøjde med de øvrige store services-leverandører, der alle er godt i gang med store cloud-satsninger.

"I den kommende tid vil langt de fleste af vores opkøb fokusere på 'as a service' og ikke på 'on premise-'virksomheder," lød det fra IBM's finansdirektør, Martin Schroeter til IBM's pressemøde om kvartalsregnskabet.

Omsætning falder på alle væsentlige områder

IBM's omsætning er i regnskabet faldet på alle selskabets hovedområder: Hardware, software og services. Også indtjeningen er faldet.

Det samme gælder salget på IBM's klassiske produktområder som mainframes og Unix-servere.

Selskabet ser en offensiv satsning på cloud-tjenester som den måske bedste mulighed for at genskabe vækstrater,

IBM købte for to år siden selskabet SoftLayer, der er grundlaget under selskabets kæmpebyggeri af en række store datacentre, som bliver bygget med henblik på at udfordre ikke mindst Amazons Web Services.

Du kan læse mere om disse planer her: IBM udbygger vildt: Investerer vildt i gigant-byggeri.

IBM købte desuden i fjor cloud-selskaberne Cloudant og Light House Security.

Samtidig har IBM løbende frasolgt forretningsenheder, der ikke er rentable og som ikke passer ind i de cloud- og services-orienterede fremtidsplaner.

Senest har selskabets solgt x86-chipforretningen til kinesiske Lenovo, mens det har betalt stort for at slippe af med dets dyre chip-fabrik til Global Foundries.

Det kan du læse mere om her: IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

IBM meddeler selv, at fremtidens vækst skal komme fra cloud, big data, mobile, social og sikkerhed.

Læs også:

IBM eskalerer cloud-kapløb: Her bygger IBM nye datacentre

Her er dommen: Dette IBM Danmark efterlader Lars Mikkelgaard-Jensen til sin efterfølger

Ny IBM-boss er et overraskende valg - men sender et klart signal

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos