Konstant tilbagegang i 11 kvartaler: Her satser IBM på ny vækst efter langvarig nedtur

IBM's omsætning er faldet støt og konsekvent i næsten tre år. Nu vil selskabet investere massivt i at købe firmaer op inden for især ét teknologi-område.

Artikel top billede

I hele 11 kvartaler i træk er IBM's omsætning faldet, og alle alarm-klokker bimler og bamler hos det store selskab, der netop har offentliggjort sit seneste kvartals-regnskab, der er alt andet end opløftende.

Det kan du læse mere om her: Nyt årsregnskab fra IBM: En presset it-gigant med en afgørende udfordring

Især humper det store selskab bagefter dets egne planer på cloud-området, der regnes for vitalt for fremtidens forretning og levering af services til erhvervslivet, der i stigende omfang kigger mod cloud.

IBM's løsning er enkelt: Der skal bruges penge på opkøb, som skal sikre, at selskabet kommer på omgangshøjde med de øvrige store services-leverandører, der alle er godt i gang med store cloud-satsninger.

"I den kommende tid vil langt de fleste af vores opkøb fokusere på 'as a service' og ikke på 'on premise-'virksomheder," lød det fra IBM's finansdirektør, Martin Schroeter til IBM's pressemøde om kvartalsregnskabet.

Omsætning falder på alle væsentlige områder

IBM's omsætning er i regnskabet faldet på alle selskabets hovedområder: Hardware, software og services. Også indtjeningen er faldet.

Det samme gælder salget på IBM's klassiske produktområder som mainframes og Unix-servere.

Selskabet ser en offensiv satsning på cloud-tjenester som den måske bedste mulighed for at genskabe vækstrater,

IBM købte for to år siden selskabet SoftLayer, der er grundlaget under selskabets kæmpebyggeri af en række store datacentre, som bliver bygget med henblik på at udfordre ikke mindst Amazons Web Services.

Du kan læse mere om disse planer her: IBM udbygger vildt: Investerer vildt i gigant-byggeri.

IBM købte desuden i fjor cloud-selskaberne Cloudant og Light House Security.

Samtidig har IBM løbende frasolgt forretningsenheder, der ikke er rentable og som ikke passer ind i de cloud- og services-orienterede fremtidsplaner.

Senest har selskabets solgt x86-chipforretningen til kinesiske Lenovo, mens det har betalt stort for at slippe af med dets dyre chip-fabrik til Global Foundries.

Det kan du læse mere om her: IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

IBM meddeler selv, at fremtidens vækst skal komme fra cloud, big data, mobile, social og sikkerhed.

Læs også:

IBM eskalerer cloud-kapløb: Her bygger IBM nye datacentre

Her er dommen: Dette IBM Danmark efterlader Lars Mikkelgaard-Jensen til sin efterfølger

Ny IBM-boss er et overraskende valg - men sender et klart signal

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S