LibreOffice får stor makeover: Retter irriterende Microsoft-problem

Hvis du ikke har lyst til at bruge Microsofts abonnementsløsning til Office 365, så er LibreOffice et af de bedste alternativer. Og nu kommer Libre Office i en nydesignet version.

Artikel top billede

The Document Foundation annoncerede for nyligt den nyeste version af LibreOffice, som ifølge Document Foundation selv er den smukkeste version til dato.

Ud over den grafiske opdatering, så bliver der også rettet en del af LibreOffice's problemer sammen med Microsofts OOXML formater.

Et af problemerne bliver rettet ved, at der nu følger to nye fonte med LibreOffice, Carlito og Caladea, som skal erstatte Microsofts mest brugte skrifttyper, Calibri og Cambria. Begge fonte har drillet brugere af LibreOffice, hvis de åbnede et dokument fra en Office 365-bruger.

Desuden får LibreOffice til OS X en række ikoner, som passer til OS X og kan arbejde sammen med Microsofts OneDrive og Sharepoint.

Derudover kommer LibreOffice også med en opdateret "startskærm". Den første skærm som du møder, når du starter LibreOffice. Den indeholder nu skabeloner på samme måde, som Office 365 gør. 

LibreOffice er en af de bedste løsninger for dem, som ikke ønsker at bruge Office 365 eller Googles cloudløsning, Google Docs. Det er desuden også et af de mest brugte Office-programmer på Linux-platformen.

Du kan læse mere om LibreOffice 4.4 her.

Læs også: Nu kan du hente en ny kontorpakke helt gratis

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Teknisk it-projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S