Kræsne hackere går efter supercomputere

Et stort antal kraftige computersystemer er gennem de seneste måneder blevet udsat for en massiv bølge af hackerangreb. Hackeren eller hackerne går målrettet efter systemer med stor regnekraft, som kører enten Suns styresystem Solaris eller Linux.

Et stort antal amerikanske forskningsinstitutioner, supercomputercentre og undervisningsinstitutioner er de seneste måneder blevet genstand for omfattende angreb, hvor det er lykkedes en gruppe eller en enkelt hacker at få adgang til de lukkede systemer.

I alle tilfælde er der tale om, at angrebene har været rettet mod computersystemer med Suns styresystem Solaris eller Linux.

Det er blandt andet gået ud over en lang række systemer på det store amerikanske universitet Stanford. Ifølge en meddelelse fra universitetets it-afdeling er der udelukkende tale om, at hackerne går efter kraftige systemer og lader mindre pc'er, arbejdsstationer og servere i fred.

Hackerne får adgang ved at aflytte netværket for at opsnappe brugernavne og adgangskoder fra almindelige brugere, som logger sig på supercomputerne. Når det sker gennem simple netværksprotokoller som eksempelvis telnet, er der ingen kryptering.

De almindelige brugerrettigheder giver kun begrænset adgang. Men i flere tilfælde har hackerne haft held til at opnå administratorprivilegier (root).

Det er lykkedes, fordi flere systemer ikke har været opdateret med kritiske fejlrettelser til Linux-kernen eller Solaris. Blandt andet har hackerne udnyttet mremap-sårbarheden i Linux.

Derfor har it-afdelingen på Stanford nu indskærpet over for administratorerne af de lokale systemer, at de skal sørge for at opdatere softwaren regelmæssigt.

Hackerne bag angrebene er endnu ikke fundet, og der er heller ingen klare bud på, hvorfor gruppen eller den enlige hacker udelukkende går efter de kraftige computersystemer.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S