NNIT går på børsen senest 6. marts - så meget kommer en NNIT-aktie til at koste

NNIT-aktien vil være i handlen på børsen inden for nogle uger, oplyser NNIT. Her er prisen og faldgruberne ved den nye aktie, som NNIT vurderer det.

Artikel top billede

Det danske it-selskab NNIT går på børsen senest 6. marts.

Selskabet oplyser i et netop offentligjort børs-prospekt, at det forventer, at aktierne til noteringen vil blive solgt for mellem 100 kroner og 120 kroner per styk.

Det vil samlet set værdifastsætte NNIT til mellem 2,5 milliarder og tre milliarder kroner.

Det er i underkanten af det forventede. Eksempelvis har Nordnet tidligere vurderet, at NNIT ville blive værdifastsat til omkring fire milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: På vej mod børsnotering: Derfor er NNIT en lækkerbisken uden lige.

Det betyder alt andet lige, at en udbudspris på mellem 100 og 120 kroner kan vise sig at blive ganske lukraktiv for investorerne.

Den relativt lave værdi-fastlæggelse kan skyldes, at NNIT i børsprospektet meddeler, at det forventer en vækst i nettoomsætningen for 2015 på mellem fem og otte procent, hvilket er i den lave ende.

NNIT løftede eksempelvis fornylig sløret for selskabets årsregnskab for 2014 med en vækst i omsætningen på 9,3 procent og en vækst i den primære drift på 7,7 procent.

Det kan du læse mere om her: NNIT går på børsen efter endnu et solidt årsregnskab.

Udbudsperioden for aktierne vil løbe fra 25. februar og til senest 5. marts, hvilket altså betyder, at selve noteringen senest vil finde sted 6. marts.

Du kan se NNIT's børsprospekt her: NNIT's børsprospekt

NNIT har for længst meldt ud, at det arbejdede efter en børsnotering, i det Novo Nordisk - der i dag ejer selskabet - står for en stadig mindre andel af NNIT's samlede leverancer.

Du kan læse mere om disse overvejelser i dette interview med NNIT's topchef, Per Kogut, her: NNIT-direktør: Derfor skal NNIT børsnoteres

NNIT var angiveligt i første omgang klar til at offentliggøre børsnoteringen allerede i efteråret, men her blev planerne udsat, da den nordjyske bunker-virksomhed, O.W Bunker, kom ud i stormvejr.

Det kan du læse mere om her: Børsnotering af NNIT udskudt - ventes nu først om et halvt år

Selskabet har i de seneste 10 år hvert år leveret to-cifrede overskudsgrader. I år er overskudsgraden således på 11 procent.

Du kan NNIT's nøgletal her.

NNIT ejes i dag 100 procent af Novo Nordisk, der grundlagde selskabet i 1994 på baggrund af Novo Nordisk daværende interne it-afdeling.

Novo Nordisk og Novo A/S beholder samlet 51 procent af aktierne efter børsnoteringen, mens NNIT selv og de involverede banker kommer til at eje ni procent. De resterende 40 procent af aktiekapitalen vil blive udbudt til salg.

NNIT har alene i de seneste fem år tjent knap 800 millioner kroner efter skat og har omsat for næsten 10 milliarder kroner.

Faldgruberne

NNIT har i en del år leveret solide resultater. Men der er riscici ved selskabet, fremgår det af børsprospektet.

Her peger NNIT blandt andet på, at en 'betydelig andel' af forretningen stammer fra et begrænset antal kunder, hvilket gør selskabet sårbart overfor pludslige forandringer.

Deusden peger selskabet på, at forretnings-områderne er præget af skarp konkurrence, hvor NNIT "muligvis" ikke "vil være konkurrencedygtigt."

Læs også:

Guldmaskinen NNIT buldrer afsted - og der er mere i vente

Otte gode råd fra NNIT: Her er hemmeligheden bag høj vækst

På vej mod børsnotering: Derfor er NNIT en lækkerbidsken uden lige

Salg på vej: NNIT skal sælges i løbet af efteråret

Børsnotering af NNIT udskudt - ventes nu først om et halvt år

Sådan vil NNIT skovle milliarder ind i fremtiden.

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S