IBM har sagt farvel til 51.600 medarbejdere i 2014 - og flere kan være på vej

IBM's samlede medarbejderstab skrumpede i 2014 med 51.600 stillinger. Selskabets store omstilling koster dyrt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Alene i 2014 blev engang så store IBM's globale medarbejderstab hele 12 procent mindre.

Det svarer til, at IBM alene i 2014 har sagt farvel til 51.600 medarbejdere.

Selskabet har i dag verden over 379.592 ansatte. I 2013 beskæftigede selskabet 431.212 ansatte.

Det bratte fald i medarbejderstabens størrelse skyldes ikke mindst, at IBM i 2014 for alvor satte fart på den store omstilling, som mange af de store, gamle it-virksomheder i disse år gennemgår.

Den er især båret af de forandrings-krav, som cloud computing-bølgen og mobility-bølgen har medført.

Det har for IBM betydet, at selskabet har solgt en række forretningsenheder fra på hardware-siden for istedet at fokusere entydigt på at forsøge at komme på forkant på it-service-siden.

Hardware solgt fra

IBM har således solgt sin x86-serverforretning til Lenovo samt for et milliardbeløb sluppet af med den underskudsgivende chipforretning til GlobalFoundries, ligesom selskabet har solgt en række andre mindre forretnings-enheder.

Læs mere her: IBM betaler 'køber' 8,7 milliarder kroner for at slippe af med fabrik

Ifølge selskabets egne opgørelser har disse frasalg samtidig medført farvel til 35.000 ansatte.

På trods af nedgangen i det samlede antal medarbejdere, har IBM samtidig ansat 45.000 medarbejdere i årets løb.

Det understreger, at IBM er i færd med en markant ombygning og refokusering af selskabet, som i stort omfang kræver nye kompetencer og nye folk.

Som mange andre it-selskaber går IBM efter at lande de lukrative ordrer på at levere store og avancerede it-service-løsninger til erhvervslivet, der stiller mere og mere avancerede krav til it.

IBM, der ellers historisk har tjent styrtende med penge, er tvunget til omstillingen, som imidlertid trækker tænder ud på den gigantiske organisation med mange traditioner og veletablerede værdier, som gør den svær at dreje.

Fra markedet har signalet imidlertid været entydigt: IBM's omsætning er faldet støt i nu 11 kvartaler i træk. Det er en helt udholdbar situation for det store selskab.

Det kan du læse mere om her: Konstant tilbagegang i 11 kvartaler: Her satser IBM på ny vækst efter langvarig nedtur

Selskabet oplyser, at det lige nu globalt har 15.000 ledige stillinger, som skal besættes af folk med "nye kompetencer inden for vækstområder som cloud, analytics, sikkerhed, social og mobile."

Herhjemme har IBM gennem de seneste år også været gennem en stor nedskalering.

IBM Danmark fyrede for blot få uger siden yderligere 90 ansatte.

Det kan du læse mere om her: IBM Danmark fyrer 90 ansatte - især én afdeling ramt: Få overblikket her

IBM Danmark fik for få måneder siden ny topchef, da den mangeårige direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, fratrådte og overlod posten til Lars Clausen.

Det kan du læse mere om her: Ny dansk IBM-boss er et overraskende valg - men sender et klart signal

IBM var engang verdens mægtigste it-selskab, og derfor har selskabets nuværende kurs-ændring fået stor bevågenhed.

Stor nedskæring

Det anerkendte business-magasin Forbes mente i januar at vide, at IBM over tid ville fyre op mod 100.000 medarbejdere som led i kurs-ændringen.

Det afviste IBM blankt, og betegnede oplysningerne som 'latterlige.'

Den nye opgørelser underbygger imidlertid påstanden om, at IBM er i gang med en stor nedskalering.

Du kan læse mere om, hvorfor der i IBM ikke er nogen vej uden om yderligere nedskæringer på medarbejdersiden her: Derfor er der ingen vej uden om gigantisk fyringsrunde i IBM

Læs også:

IBM kaster milliarder af kroner ind i stor redningsplan.

IBM Danmark fyrer 90 ansatte - især én afdeling ramt: Få overblikket her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S