Dokumenter afslører: Danmark gav Apple skatte-fif til at placere datacenter ved Viborg

Apple fik hjælp til lukrative skattemodeller af den danske stat, før selskabet valgte at placere sit nye, milliard-dyre datacenter ved Viborg - til stor glæde for Danmark.

Artikel top billede

Der gik et sug igennem it-Danmark, da Apple i februar pludselig meddelte, at selskabet var klar til at investere milliarder i at bygge et datacenter ved Viborg.

Datacentret skulle blandt andet drive selskabets iTunes Store, App Store, iMessage, Maps og Siri på tværs af Europa sammen med et lignende datacenter i Irland.

"Denne betydelige nye investering repræsenterer Apples største projekt i Europa til dato. Vi er begejstrede over at udvide vores aktiviteter og for at skabe hundredvis af lokale jobs og introducere nogle af vores mest avancerede grønne designs af bygninger hidtil," lød det fra topchef Tim Cook, og jublen brød naturligvis ud i ikke mindst Viborg.

Men hvorfor valgte Apple egentlig Viborg og Danmark?

Dokumenterer afslører forløbet

Det har Børsen et bud på i dagens udgave af avisen, hvor man kan læse, at Apple forud for den endelige beslutning om at satse på Danmark igennem længere tid havde fået fif af staten til, hvordan selskabet kunne opnå en lukrativ skattemodel.

Børsen har fået aktindsigt i det fire år lange forløb op til Apples underskrift på kontrakten.

Dokumenterne viser, at en arbejdsgruppe på tværs af ministerier undersøgte, hvordan Danmark kunne blive attraktivt for Apple i konkurrencen med de andre europæiske lande, der også kunne være kandidater.

"Det er åbentbart en politisk interesse, som gør, at embedsværket måske er villigt til at bøje reglerne en ekstra gang for at tiltrække en af verdens største dataproducenter," udtaler Sten Kristensen, der er partner og momschef ved revisionsselskabet BDO, til Børsen.

Sten Kristensen kalder fremgangsmåden "ekstremt usædvanlig" - blandt andet med udgangspunkt i, at arbejdsgruppen tilsyneladende arbejdede på at få Apple placeret på en liste, der fritager energitunge produktionsvirksomheder for CO2-afgift, lyder det i dagens Børsen.

Apple investerer omkring 12,6 milliarder kroner i at bygge nye datacentre i Danmark og Irland, heraf er den danske investering på 6,3 milliarder kroner.

De to nye datacentre i Danmark og Irland bliver hver på 166.000 kvadratmeter, og de ventes at kunne gå i drift i 2017.

Læs også:

Apple bygger et nyt kæmpe-datacenter i Danmark: Investerer milliarder

Viborgs kommunaldirektør: Apple har haft masser af spørgsmål og besøgt os mange gange

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job