Den amerikanske præsident George Bush gjorde sin holdning meget klar, da det amerikanske senat mandag begyndte at diskutere et nyt lovforslag, som permanent vil fjerne al skat på internetadgang, skriver nyhedsbureauet Reuters.
Præsidenten opfordrer ikke bare senatet til at støtte lovforslaget, men også til at mindske antallet af reguleringer på området, så hurtigt internet i 2007 vil være langt mere udbredt.
George Bush er utilfreds med, at USA er rangeret som nummer 10 i verden, når det kommer til udbredelsen af bredbånd.
Kongressen har siden 1998 forhindret statslige og lokale myndigheder i at beskatte de månedlige betalinger, som internetudbydere opkræver for adgang til nettet.
Forbuddet stoppede i november, men det nuværende lovforslag vil gøre forbuddet permanent, hvis det bliver endelig vedtaget mod slutningen af ugen.
Ingen stater har oprettet nye gebyrer eller skatter, siden forbuddet ophørte sidste år, men statslige og regionale myndigheder advarer om, at lovforslagets brede formuleringer kan koste dem op mod 57 milliarder kroner i tabte skatteindtægter i 2006, når telefontjenester, musiksalg og andre aktiviteter flytter over på internettet.
Kongressens eget budgetkontor vurderer, at lovforslaget vil give årlige tab på mellem 500 og 750 millioner kroner.
Omvendt peger et analysefirma ifølge Reuters på, at skatter på internetadgang kunne give telekommunikationsindustrien et tab på 27 milliarder kroner over en fem-årig periode.
Ifølge George Bush er lovforslaget nødvendigt, hvis amerikanerne skal opfordres til at skifte til bredbånd, som i USA typisk koster mellem 60 og 190 kroner mere om måneden end traditionel internetadgang via et modem.