Asus' prisvenlige smartwatch er lige på trapperne

Et nyt digitalur fra Asus ligger i den billige ende, men byder alligevel på mange valgmuligheder. Læs her, hvad det koster, og hvornår det kommer.

Artikel top billede

Foto: Asus

Asus løftede en lille smule af sløret for firmaets smartwatch ZenWatch 2 på Computex-messen i juni.

Men det er først nu, at virksomheden kommer med de nyttige oplysninger om produktet.

Asus fortæller nemlig, at uret kommer på hylderne i Europa i oktober.

Samtidig afslører Asus en anden vigtig detalje, nemlig prisen.

Den bliver på 149 euro, hvilket svarer til 1.111 kroner i skrivende stund.

Hvad den endelige pris ender på i Danmark, er ikke helt fastlagt, men uret ligger i den billige ende af skalaen.

Læs også: Topdyrt kineser-smartwatch på vej til Danmark - vil være Apple-konkurrent

Det får du for pengene

På hardware-siden kommer ZenWatch 2 med en Snapdragon 400-processor, som man også kan findes i væsentlig mere bekostelige ure som eksempelvis LG Watch Urbane.

Asus har også lagt stor fokus på, at der er noget at vælge mellem for køberne.

Uret kommer således i 18 forskellige farve- og materialesammensætninger og med 50 forskellige digitale urskiver, der frit kan veksles mellem.

Ligeledes er der en "FaceDesigner"-app, der gør det muligt at udvikle sine egne urskiver.

Urkassen er i rustfrit stål, og den kan erhverves i sølv, grå og guld.

Uret kommer i to forskellige størrelser, der passer til henholdsvis 18 og til 22 millimeter ur-remme.

For at skabe associationer til et traditionelt ur er kassen forsynet med en krone, der ikke anvendes til at trække uret op, men til at bladre mellem apps.

Læs også: Google rykker tættere på Apple: Android Wear-ure virker nu sammen med iPhone

Hurtig-oplader

I lighed med de øvrige konkurrenter har ZenWatch-folkene også bygget sensorer, der kan registrere dine aktiviteter, ind i uret.

Uret er integreret ind i Asus' egenudviklede mobilgrænsesnit ZenUI, der lader ur-brugerne benytte firmaets mobil-apps, der er blevet tilpasset til urets grænseflade.

Mere interessant er det, at uret har fået et bedre batteri og en magnetisk lader, der kan placeres uden på uret, og som ifølge Asus' forkorter ladetiden.

En halv opladning - eller en dag forbrug - kan klares på 36 minutter, lover firmaet.

Læs også:
Fem fede tech-nyheder: Høretelefoner med trådløs opladning, vandkølede bærbare og smartwatches

Her er Samsungs nye smartwatch

Salget af Apple Watch styrtdykker: Faldet med 90 procent

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car