HP vil af med hver 10. medarbejder: Danske ansattes fremtid svæver i det uvisse

HP vil af med op mod hver 10. medarbejder. Skæbnen for de 375 tilbageværende ansatte i den danske forretning flagrer i vinden.

Artikel top billede

375 medarbejdere i den danske afdeling af HP ved ikke, om de er købt eller solgt, efter at HP's koncernchef Meg Whitman i sidste uge annoncerede endnu en fyringsrunde, som på globalt plan vil fjerne mellem 25.000 og 30.000 job i den kriseramte it-producents organisation.

HP har i fire år i træk leveret det ene nedslående resultat efter det andet.

Det kan du læse mere om her: Nedtur fortsætter: HP's omsætning falder for 16. kvartal i træk.

De seneste fem år er HP's danske afdeling skrumpet med næsten en tredjedel og giver i dag smør på brødet til omkring 375 medarbejdere.

Tilbage i 2010 havde i HP i Danmark mere end 550 ansatte.

HP's danske direktør, Morten Illum, har efter eget udsagn ingen ide om, hvad den kommende fyringsrunde vil betyde for bemandingen i den danske afdeling.

"Det ved jeg simpelthen ikke endnu. Vi har slet ikke fået nogen melding om det, så jeg ved det samme, som du gør," siger Morten Illum til Computerworld.

HP's europæiske kommunikationschef, Clare Loxley, siger, at koncernen ikke har sat tal på de mandskabsreduktioner, der skal ske i de enkelte lande, og hun kan således heller ikke bidrage med, hvor mange danske job, der forsvinder.

HP bliver fra 1. november splittet op i to selskaber: Et for servere, services, software og cloud (HP Enterprise) og et for pc- og printsalg (HP Inc.).

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om. Derfor skal HP splittes op i to.

Morten Illum forsætter som chef for enterprise-forretningen, mens Thomas Persson skal stå i spidsen for det danske salg af pc'er og print.

Når den annoncerede fyringsrunde er overstået, vil HP globalt stå tilbage med et sted mellem 270.000 og 280.000 ansatte. Det er 20-25 procent færre end for blot tre år siden, hvor HP's globale bemanding var på 350.000.

Læs også:

HP lukket i tre dage: Nu er selskabet reelt splittet op

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job