Spílindustrien slår alle salgsrekorder: Runder magisk milepæl om få år

Virksomheder med computerspil på menukortet kan se frem til en solid vækst i computerspil inden for de næste fem år. Mobilspil og konsolspil med nye hardware-teknologier er blandt vækstmotorerne.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Den globale spilindustri har skudt papegøjen, og den er klar til avancement mod næste niveau.

For i 2018 runder salget af spil det magiske beløb på 100 milliarder dollar svarende til 664 milliarder klingende kroner.

Det vurderer netværksvirksomheden Junipers markeds-undersøgelsesafdeling i en ny rapport.

Mobilspil er vækstmotor

I dag genererer spilbranchen for omkring 80 milliarder dollar (531 milliarder kroner), som især er skabt af PC-spil, der sidder på en markedsandel på cirka 42 procent.

Fremtidens vækst har gamerne dog i hånden i form af mobil-spil, der inden for en femårig årrække ifølge Juniper Research vil runde en markedsandel på 35 procent.

Dertil kommer, at såkaldte freemium-spil som Candy Crush og Clash of Clans har indkøbsmuligheder i selve spillet i form af in-app-køb, som samlet vil bidrage til væksten på mobilspil.

Ny hardware på vej

Konsoller er dog på ingen måde game over.

For her kommer der inden for de næste fem år en masse 3D-teknologier, der kan få spillerne over en tredimensionel verden, som vi indtil videre kun har set på film.

Du kan her læse mere om de vilde teknologier, som er på vej. 

Læs også: 
Dansk spil-firma havnet i international shit-storm over 'slave-Tetris'

Reportage: 113 børn kodede 25 spil på 24 timer: "Vi har sovet 40 minutter i alt"

Masser af virtual reality-nyheder: Minecraft og billigere headset på vej

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems