Olicom henter stifter tilbage

Stifteren af det nuværende ventureselskab Olicom, Lars Stig Nielsen, er nyt medlem af selskabets bestyrelse. Han er indtrådt sammen med den tidligere salgsdirektør, Steen Lohse. Begge har været ude af Olicom, siden nedturen på netværksmarkedet begyndte for fem år siden.

Stifteren af det danske netværksfirma Olicom, Lars Stig Nielsen, er hentet tilbage i selskabets bestyrelse. Han indtræder sammen med Steen Lohse, der var salgsdirektør i Olicom frem til 1998.

Det var samme år, som Lars Stig Nielsen forlod Olicom, efter i 13 år at have opbygget selskabet til at blive en af verdens førende leverandører af netværk med Token Ring-teknologien.

Men Token Ring blev udraderet af Ethernet, og det samme gjorde Olicoms forretningsgrundlag. Direktionen med den nuværende Cisco-direktør Niels Christian Furu i spidsen måtte sælge forretningen i småbidder, og Lars Stig Nielsen blev af mange bebrejdet for at have reageret alt for sent.

Selv solgte han ud af sine aktier i forbindelse med og umiddelbart efter børsnoteringen i 1997. Dengang var Olicom fire milliarder kroner værd. I dag er værdien 158 millioner kroner.

Efter brandudsalget endte Olicom med penge i kassen og indledte en ny tilværelse som ventureselskab. Det passer godt med Steen Lohses kvalifikationer, da han siden 2001 har arbejdet for at andet ventureselskab, Vertex.

- Jeg blev ringet op af nogle aktionærer, som ønskede mig indvalgt i bestyrelsen. Undervejs i processen fandt jeg ud af, at Lars Stig Nielsen også ville komme med, fortæller han.

Steen Lohse, der ikke selv ejer Olicom-akiter, mener, at selskabet har en række spændende investeringer. Til gengæld er der ikke så mange penge tilbage at investere for, 33 millioner kroner.

- Det er en af de ting, man måske vil arbejde lidt med, siger Steen Lohse, som ikke vil uddybe det nærmere.

I 2001 investerede Olicom otte millioner kroner i softwareselskabet Mobite, der på det tidspunkt havde Lars Stig Nielsen som bestyrelsesformand. Siden er Mobite gået konkurs.

Lars Stig Nielsen høstede en milliardgevinst på scannerfirmaet Contex, som gik på børsen i 1999 og kort efter blev overtaget af et investeringsselskab.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere