Olicom henter stifter tilbage

Stifteren af det nuværende ventureselskab Olicom, Lars Stig Nielsen, er nyt medlem af selskabets bestyrelse. Han er indtrådt sammen med den tidligere salgsdirektør, Steen Lohse. Begge har været ude af Olicom, siden nedturen på netværksmarkedet begyndte for fem år siden.

Stifteren af det danske netværksfirma Olicom, Lars Stig Nielsen, er hentet tilbage i selskabets bestyrelse. Han indtræder sammen med Steen Lohse, der var salgsdirektør i Olicom frem til 1998.

Det var samme år, som Lars Stig Nielsen forlod Olicom, efter i 13 år at have opbygget selskabet til at blive en af verdens førende leverandører af netværk med Token Ring-teknologien.

Men Token Ring blev udraderet af Ethernet, og det samme gjorde Olicoms forretningsgrundlag. Direktionen med den nuværende Cisco-direktør Niels Christian Furu i spidsen måtte sælge forretningen i småbidder, og Lars Stig Nielsen blev af mange bebrejdet for at have reageret alt for sent.

Selv solgte han ud af sine aktier i forbindelse med og umiddelbart efter børsnoteringen i 1997. Dengang var Olicom fire milliarder kroner værd. I dag er værdien 158 millioner kroner.

Efter brandudsalget endte Olicom med penge i kassen og indledte en ny tilværelse som ventureselskab. Det passer godt med Steen Lohses kvalifikationer, da han siden 2001 har arbejdet for at andet ventureselskab, Vertex.

- Jeg blev ringet op af nogle aktionærer, som ønskede mig indvalgt i bestyrelsen. Undervejs i processen fandt jeg ud af, at Lars Stig Nielsen også ville komme med, fortæller han.

Steen Lohse, der ikke selv ejer Olicom-akiter, mener, at selskabet har en række spændende investeringer. Til gengæld er der ikke så mange penge tilbage at investere for, 33 millioner kroner.

- Det er en af de ting, man måske vil arbejde lidt med, siger Steen Lohse, som ikke vil uddybe det nærmere.

I 2001 investerede Olicom otte millioner kroner i softwareselskabet Mobite, der på det tidspunkt havde Lars Stig Nielsen som bestyrelsesformand. Siden er Mobite gået konkurs.

Lars Stig Nielsen høstede en milliardgevinst på scannerfirmaet Contex, som gik på børsen i 1999 og kort efter blev overtaget af et investeringsselskab.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse