Staten købt ud af Orange

Staten har solgt sine aktier i mobilselskabet Orange, som ikke ønsker at afsløre prisen for at få fred efter mange års ævl og kævl i sit danske datterselskab. Teleanalytiker John Strand mener, at Orange har givet godt 100 millioner kroner og betegner statens mobileventyr som "en papnæse".

Den danske stat er endelig sluppet af med sine aktier i mobilselskabet Orange. Det France Telecom-ejede mobilselskab har købt de resterende 32,8 procent af aktierne i sit danske datterselskab.

Det er umuligt at lokke ud af Orange, hvor mange penge selskabet har måttet hoste op med for at komme af med mange års ævl og kævl i sit danske selskab.

Bestyrelsesformand Philippe McAllister henviser til den internationale presseafdeling, som ikke vil kommentere sagen yderligere og har givet den danske ledelse mundkurv på.

Masser af retssager

Det ligger dog fast, at staten havde en option på at sælge sine aktier for 100 millioner kroner. Den udløb for godt to år siden.

Siden da har staten og de institutionelle investorer mistet indflydelse. De er blevet udvandet, fordi Orange på grund af gentagne underskud har måttet sprøjte flere penge ind i Danmark, og mindretalsaktionærerne har ikke bidraget til gildet. I alt har Orange investeret omkring fire milliarder kroner i Danmark.

Staten og de andre mindretalsaktionærer har anlagt en voldgiftssag mod Orange. De mener at have krav på at sælge deres aktier for 948 millioner kroner, hvoraf 286 millioner kroner i givet fald skulle tilfalde den danske stat.

Mindretalsaktionærerne beskyldte Orange for at have forsømt at lukke den danske fastnetforretning, ligesom de har anlagt en civil retssag, fordi de mener, at Orange har trynet dem i strid med dansk lovgivning.

Mindretalsaktionærerne har også trukket sig ud af Oranges bestyrelse, og inden da tog de forbehold over for de regnskaber, som France Telecom udarbejdede.

Strand: - 3G har presset staten ud
Orange slipper ud af alle juridiske tvister ved at købe staten og de andre aktionærer ud. Alligevel vurderer teleanalytiker John Strand, Strand Consult, at staten ikke har fået meget mere end de 100 millioner kroner, som den oprindelige option lød på.

- Orange skal dække en tredjedel af befolkningen med 3G-netværk inden udgangen af året. Det koster nogle penge. Orange har sagt til de øvrige aktionærer, at de måtte til lommen i forhold til deres ejerandel af selskabet, og det har de ikke villet. Så kunne de vælge mellem at blive endnu mere udvandet eller sælge deres aktier, argumenter han.

Staten gik oprindelige ind i det daværende Mobilix gennem Banestyrelsen, som skød en del af sit telenet, der løber langs de danske sveller, ind i selskabet til gengæld for en aktiepost på 14 procent.

- Det har staten nok ikke scoret kassen på. Det ligner en rigtigt stor papnæse til Finansministeriet, siger John Strand.

S: Ok at sælge til høj pris
Han tilføjer dog, at det udsagn ikke gælder en voldgiftssag, som staten vandt mod France Telecoms internetselskab, Wanadoo og som indbragte 152 millioner kroner.

Den socialdemokratiske it-ordfører, Thomas Adelskov, havde endnu ikke hørt om salget af Orange-aktierne, da Computerworld Online fangede ham tidligt torsdag eftermiddag.

- Jeg synes ikke, at det er problematisk, at aktierne er solgt, hvis staten har fået en god pris. Jeg går ud fra, at det er mere end de 100 millioner kroner, siger han.

- Nu glæder vi os til at drøfte med videnskabsministeren, hvad vi skal bruge pengene til. Vi har en masse forslag, tilføjer den socialdemokratiske ordfører.

Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra kontorchef Peter Brixen, Finansministeriet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job