1,5 millioner har hentet Sasser-modgift

Microsoft oplyser, at halvanden millioner Windows-brugere har hentet det værktøj, som kan fjerne ormen Sasser fra deres pc. Det tyder på, at ormen er endnu mere udbredt end tidligere antaget.

1,5 millioner Windows-brugere har downloadet det stykke software, som kan fjerne den seneste Sasser-orm fra deres pc. Det oplyste Microsoft sent tirsdag.

Microsoft gjorde værktøjet til at komme af med ormen tilgængeligt allerede i weekenden. Det høje antal download indikerer, at Sasser har inficeret endnu flere pc'er end hidtil antaget.

Hidtil har forskellige sikkerhedsselskaber hovedsageligt talt om hundrede tusindvis af smittede Windows-systemer. Men det virkelige antal kan være endnu højere end de 1,5 millioner, som har downloadet Sasser-modgiften, påpeger en talskvinde fra Microsoft over for IDG News Service.

Selv om Sasser er meget udbredt, så har ormen endnu ikke udrettet lige så stor skade, som Blaster-ormen gjorde i januar sidste år. Ifølge Microsofts egen statistik lå Blaster på mellem otte og 16 millioner Windows-computere.

Sasser er allerede ude i fire varianter. Fælles for dem er, at de inficerer pc'er, som blot er koblet på internet. Brugeren behøver ikke dobbeltklikke på en fil i en mail eller tilsvarende. Det samme var tilfældet med Blaster.

Sasser udnytter et sikkerhedshul i Windows 2000 og XP, som Microsoft lukkede 13. april. Kun styresystemer, som ikke er opdateret med Microsoft-rettelsen, er sårbare. Desuden skal den kommunikationsport, 445, som Sasser benytter til at sprede sig, stå åben, for at pc'en kan inficeres.

Sasser har efter alt at dømme generet både togtrafik i Australien og flyafgange i USA. Senest er det kommet frem, at 5.000 pc'er i sygehussektoren i svenske Västra Götaland blev sat ud af kraft på grund af ormen.

Samlet slipper internetbrugerne dog med færre gener i dag end ved det første Blaster-angreb. Det skyldes blandt andet, at Blaster skannede mere aggressivt efter sårbare systemer, og at det gav så meget trafik, at store dele af internet kørte langsommere.

Den store efterspørgsel efter at downloade Microsofts Sasser-værktøj har til tider gjort Windows Update-tjenesten langsom, skriver IDG News Service. Det skyldes også, at mange brugere samtidig henter pakken med fejlrettelser fra 13. april.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S