Microsoft vil sælge mobildata til Windows 10-brugerne

Ny app tyder på, at Microsoft vil sælge sine egne sim-kort, der skal give lokale data-priser.

Artikel top billede

Microsoft ser ud til også at være trådt ind i kampen om mobilopkoblingerne.

Via appen Cellular Data kan Windows 10-brugere købe mobildata med deres Microsoft-konto i stedet for at tegne en aftale med en operatør.

Det skriver Computerworld i Sverige.

Appen understøtter dansk, men der er krav om et specielt sim-kort.

Ifølge Microsoft Store vil Redmond-firmaet nemlig udgive sine egne sim-kort, og med det i computeren eller tabletten kan brugeren købe mobildata til de nationale takster.

Til at begynde med handler det om indenrigspriser på surf, men der findes også planer om international roaming i fremtiden.

Læs også: Se hvad du kan spare: Så meget koster det at ringe og surfe i EU næste år

Findes (måske) i 38 lande

Microsoft har ikke gjort det store væsen ud af tjenesten, men den franske virtuelle mobiloperatør Transatel skriver, at der er indgået en aftale om et partnerskab mellem de to.

Transatel oplyser, at firmaet findes i 38 lande, herunder Danmark.

Om Microsoft-tjenesten kommer i alle lande er dog ikke sikkert endnu, men det er altså en mulighed.

"Vi ønsker, at mobildata bliver et supplement til den klassiske WiFi-opkobling for både Windows-tablet og -laptop. Vi vil gøre det lettere for krugerne at koble op til internettet hele tiden," udtaler Microsoft-chefen Eric Lockard i en pressemeddelelse fra Transatel.

Windows 10-brugerne kan erhverve forudbetalt suft-tid via Microsoft-kontoen, men hvad prisen bliver, er der ingen, der har fortalt til nogen endnu.

Apple har i øvrigt en lignende løsning til visse iPad-modeller.

Et sim-kort, der gør det muligt at skifte mobildataleverandør uden at skifte sim-kort.

Læs også:
Irriterende iMessage-problem løst: Her er Apples nye værktøj

Carsten Dilling: Her har vi kernen i fremtidens TDC

Microsoft-chef: Al anvendelse af Windows 7 er på eget ansvar

Se hvad du kan spare: Så meget koster det at ringe og surfe i EU næste år

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S