Microsoft vil sælge mobildata til Windows 10-brugerne

Ny app tyder på, at Microsoft vil sælge sine egne sim-kort, der skal give lokale data-priser.

Artikel top billede

Microsoft ser ud til også at være trådt ind i kampen om mobilopkoblingerne.

Via appen Cellular Data kan Windows 10-brugere købe mobildata med deres Microsoft-konto i stedet for at tegne en aftale med en operatør.

Det skriver Computerworld i Sverige.

Appen understøtter dansk, men der er krav om et specielt sim-kort.

Ifølge Microsoft Store vil Redmond-firmaet nemlig udgive sine egne sim-kort, og med det i computeren eller tabletten kan brugeren købe mobildata til de nationale takster.

Til at begynde med handler det om indenrigspriser på surf, men der findes også planer om international roaming i fremtiden.

Læs også: Se hvad du kan spare: Så meget koster det at ringe og surfe i EU næste år

Findes (måske) i 38 lande

Microsoft har ikke gjort det store væsen ud af tjenesten, men den franske virtuelle mobiloperatør Transatel skriver, at der er indgået en aftale om et partnerskab mellem de to.

Transatel oplyser, at firmaet findes i 38 lande, herunder Danmark.

Om Microsoft-tjenesten kommer i alle lande er dog ikke sikkert endnu, men det er altså en mulighed.

"Vi ønsker, at mobildata bliver et supplement til den klassiske WiFi-opkobling for både Windows-tablet og -laptop. Vi vil gøre det lettere for krugerne at koble op til internettet hele tiden," udtaler Microsoft-chefen Eric Lockard i en pressemeddelelse fra Transatel.

Windows 10-brugerne kan erhverve forudbetalt suft-tid via Microsoft-kontoen, men hvad prisen bliver, er der ingen, der har fortalt til nogen endnu.

Apple har i øvrigt en lignende løsning til visse iPad-modeller.

Et sim-kort, der gør det muligt at skifte mobildataleverandør uden at skifte sim-kort.

Læs også:
Irriterende iMessage-problem løst: Her er Apples nye værktøj

Carsten Dilling: Her har vi kernen i fremtidens TDC

Microsoft-chef: Al anvendelse af Windows 7 er på eget ansvar

Se hvad du kan spare: Så meget koster det at ringe og surfe i EU næste år

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job