Google-selskab vipper Apple af pinden som verdens mest værdifulde virksomhed

Der er tronskifte i toppen af verdens mest værdifulde virksomheder, hvor Apple er blevet vippet af pinden af et nyt it-selskab med en række særdeles velkendte produkter på hylderne.

Artikel top billede

Så er der tronskifte i toppen af it-giganternes hierarki, hvor Apple ikke længere er det mest værdifulde selskab i verden.

Den position indtages nu af det nystiftede selskab Alphabet, der blev stiftet i oktober 2015.

Alphabet har blandt andet Googles velsmurte reklamemaskine, den populære videoplatform Youtube og den stærkt udbredte Android-platform til at skovle sin milliarder ind med.

Læs også: Oracle afslører: Så vild en forretning er Android for Google - milliarderne vælter ind

Ved aflæggelse af sit regnskab for fjerde kvartal lød Alphabets indtjening på 36,6 milliarder kroner.

Det er en forøgelse på selskabets - tidligere kendt som Google - indtjening på 35 milliarder kroner på samme tidspunkt sidste år.

Regnskabet sendte Alphabet-aktien på himmelflugt med en stigning på ni procent, hvilket betød, at Alphabets markedsværdi ramte 4.239 milliarder kroner mod Apples markedsværdi på 3.992 milliarder kroner.

Det skriver blandt andre BBC.

Positionen kan forsvares

Om Google - det vil sige Alphabet - kan fastholde sin position i den absolutte top, mener flere analytikere er plausibelt.

Læs også: Derfor bygger Google hele butikken om og lægger alting ind under det nye selskab 'Alphabet'

For selskabets nuværende position som det mest værdifulde selskab i verden kommer på et tidspunkt, hvor Alphabet har kastet sig over et væld af lovende teknologier som eksempelvis selvkørende biler.

Samtidig bliver Apple klandret for at mangle innovationsevne, og senest har Apple varslet, at salget af selskabets fedeste indtægtskilder - iPhone-telefonen - vil falde i næste kvartal. Sker det, vil det være første gang, siden telefonen blev lanceret af Apple-stifter Steve Jobs i 2007.

Det skulle dog være ganske vist, at også Apple i lighed med Google og mange andre teknologivirksomheder arbejder på en smart bil, der er klar inden for en lille håndfuld år.

Det kan du læse mere om her: Apple sætter turbo på bil-udvikling med kæmpe-afdeling: Apple-bil vil være klar i 2019

Læs også:
Mød Alphabets seks milliard-forretninger - Google er kun den ene

Apple skovler penge ind på iPhone - men salg af iPad falder faretruende

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S