Pc-salget styrtdykker - på laveste niveau siden 2007

Pc-salget falder med stor fart og ligger nu på laveste niveau siden 2007.

Artikel top billede

Pc-salget fortsætter med at falde med stor hastighed, og der er foreløbig ingen tegn på, at salget af nye pc'er er ved at stabilisere sig.

Det viser nye tal fra de to analyshuse IDC og Gartner, der samstemmende melder om et meget voldsomt fald i salget af pc'er i første kvartal af 2016.

Ifølge analysehusene er der antallet af solgte pc'er faldet med mellem 10 og 12 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Ifølge IDC's målinger er antallet af solgte enheder faldet til 60,6 millioner styk i første kvartal, mens Gartners sammentælling viser, at der er blevet solgt 64,8 millioner enheder i kvartalet.

Det er sjette kvartal i træk, at pc-salget faldet, og det er første gang siden 2007, at antallet af solgte pc'er i et kvartal er under 65 millioner styk.

Ingen grund til at købe nyt

Ifølge analysehusene er der for tiden ingen nævneværdig grund for forbrugerne til at købe nye maskiner.

Pc-branchen havde ellers forventet, at både Windows 10 og lanceringen af Intels nye Skylake-processorer ville have sat ny fart i salget. Men det er altså ikke sket.

Tværtimod venter mange ifølge analysehusene på, at virksomhederne for alvor kommer i gang med at opgradere til Windows 10, før de selv begynder at overveje at købe ny computer.

Hertil kommer en stærk dollar. Mange pc-forhandlere ligger for tiden ligger inde med store varelagre.

Tilbagegangen er generel i alle regioner verden over, lyder det fra Gartner. Værst ser det dog ud i Latinamerika, hvor salget er faldet med hele 32,4 procent.

Gartner peger på, at valget ikke længere automatisk falder på en pc, når en forbruger eller en familie skal indkøbe ny elektronik.

Ikke mindst i vækstmarkeder - som Kina, Latin- og Sydamerika og Afrika - falder valget ofte i stedet på en smartphone.

Lenovo er størst i verden

Tallene viser, at kinesiske Lenovo for tiden er den klart største pc-producent i verden.

Lenovo mærker dog også afmatningen, idet selskabets styk-salg er faldet med 7,2 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til nu 12,5 millioner pc'er.

Analysehusene er dog fortrøstningsfulde. De forventer, at udrulningen af Windows 10 vil trække en opblomstring i pc-salget fra slutningen af 2016 og frem.

HP blev i 2015 splittet op i to selskaber - HP Enterprise og HP Inc.

Det kan du læse mere om her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

HP Inc er gået til markedet med en klar målsætning om at satse på dyrere computere med højere marginer, og den satsning har kostet på antallet af solgte enheder.

Til gengæld går det godt for Asus og Apple, der er de eneste af de store computer-producenter, der har stigende salg for tiden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job