Rapport: Apple er største skatteunddrager i USA: Så mange penge gemmer selskabet i skattely

Apple, Microsoft, Cisco, HP og Oracle er alle på listen over amerikanske selskaber, der har placeret hundredevis af milliarder af dollar i skattely rundt omkring i verden, lyder kritikken i ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple er et af verdens mest profitable og kendte selskaber.

Derfor vækker det en vis opsigt, at selskabet tilsyneladende har gemt 181 milliarder dollar - næsten 1,2 billioner kroner - væk i skattely.

Sådan lyder det i en rapport fra organisationen Oxfam, der har gennemgået de finansielle systemer for de 50 største virksomheder i USA.

Oxfam har som målsætning at bekæmpe fattigdom i verden, og konklusionerne i den skal ses i dette lys.

Rapporten - der hedder 'Broken at the top' - peger på det, som Oxfam kalder for 'et omfattende og systematisk misbrug' af det globale skattesystem.

Apple er klart den største skatteunddrager blandt de 50 store virksomheder, viser rapporten.

Ifølge Oxfam placerer Apple selskabets penge i tre selskaber, der alle befinder sig i skattely.

Den næststørste skatteunddrager er General Motors, mens Microsoft kommer ind på tredjepladsen.

Ifølge Oxfam har Microsoft placeret 108 milliarder dollar - 670 milliarder kroner - i fem forskellige skattely-selskaber.

Googles moderselskab, Alphabeat, har placeret 47 milliarder dollar - 300 milliarder kroner - i to forskellige skattely uden for USA.

Oplysningerne kommer i kølvandet på afsløringerne af tusindvis af virksomheders systematiske skatteunddragelse via det panamanske advokatfirma Mossack Fonseca

Det kan du læse mere om her: De første it-folk dukker nu frem fra Panama-papirerne

Ifølge Oxfam har de 50 største, amerikanske selskaber tilsammen placeret mere end 1,4 billioner dollar i skattely. Det er en svimlende sum, som ifølge Oxfam betyder, at USA går glip af 111 milliarder dollar - 730 milliarder kroner - om året i skatteindtægter.

Ifølge rapporten er selskabers massive investeringer i lobby-virksomhed og direkte påvirkning af politikere og andre direkte medvirkende til, at det fortsat kan lade sig gøre at placere penge i et 'hemmeligt og uigennemsigtigt netværk med mere end 1.600 selskaber," som det hedder.

"Selskabernes lobby-virksomhed ser ud til at have skabt en enorm return on investment. For hver dollar, som de har anvendt på lobby-virksomhed, har de 50 virksomheder tilsammen tjent 130 dollar i skattelettelser," skriver Oxfam i rapporten.

Ifølge Oxfam har de 50 største amerikanske virksomheder eksempelvis i 2012 registreret samlet indtjening på 80 milliarder dollar - 530 milliarder kroner - i skattelyet Bermuda.

Det er et større beløb end deres samlede indtjening i hovedmarkeder som Japan, Kina, Tyskland og Frankrig tilsammen.

Det fremgår også af listen fra Oxfam, at nærmest alle de store it-selskaber har placeret store summer i skattely.

- Cisco har placeret 59 milliarder dollar i 59 skattely-selskaber.

- HP har placeret 42,9 milliarder dollar i 25 skattely-selskaber.

- IBM har placeret 61,4 milliarder dollar i 15 skattely-selskaber.

- Intel har placeret 23,3 milliarder dollar i 14 skattely-selskaber.

- Oracle har placeret 38 milliarder dollar i fem forskellige skattely-selskaber.

Du kan læse rapporten 'Broken af the top' her.

Læs også:

Læren i 'Panama Papers' for enhver it-ansvarlig: Ingen af dine data er sikre

De første it-folk dukker nu frem fra Panama-papirerne

Panama-advokatfirma: Vi er blevet hacket og den skyldige skal straffes

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S