Selskab sender 651 millioner kroner direkte i hænderne på mail-svindlere

En amerikansk virksomhed har sendt 650 millioner kroner direkte i armene på mail-svindlere, som udgav sig for at være en af virksomhedens leverandører.

Artikel top billede

En unavngiven amerikansk virksomhed har mistet næsten 100 millioner dollar svarende til 651 millioner kroner til e-mail-svindlere, som udgav sig for at være en af selskabets leverandører.

De oplysninger er kommet frem, efter den amerikanske regering i går torsdag i et civilt søgsmål om tab har forsøgt at inddrive omkring 25 millioner dollar (165 millioner kroner) i svindelsagen.

Knap 75 millioner dollar i sagen er fundet og returneret til den unavngivne virksomhed, mens der altså stadig mangler omkring 25 millioner dollar, som menes at være fordelt ud på minimum 20 forskellige konti rundt omkring i verden.

Det skriver Reuters.

Sådan foregik svindlen

Sagen er det seneste - og måske det største - skud på stammen i en lang række sager om mail-svindel, hvor svindlerne med falske mail-adresser udgiver sig for at være en udenlandsk leverandør.

Den problematik kan du læse mere om her i en variant, hvor det i din egen chef, som står som afsender af mailen: 

Læs også: Ny type phishing-mail har din chef som afsender

Den konkrete 100 millioner dollar-sag begyndte at rulle i august sidste og frem til september, hvor en bank på Cypern mistænkte nogle transaktioner.

Læs også: To danske virksomheder snøret for 140 millioner gennem direktør-phishing

Herefter blev der slået alarm, og de amerikanske myndigheder blev kastet ind i sagen, hvor svindlerne brugte en mellemmand med ekspertise i at håndtere logistikken omkring betalinger mellem kunde og leverandør.

Forinden havde det unavngivne amerikanske selskab sendt 98,5 millioner dollar til cypriotiske Eurobank Cyprus med henblik på at betale sin leverandør. Pengene blev i stedet til svindlerne, mens banken nåede at tilbageholde op mod 74 millioner dollar.

De resterende 25 millioner dollar blev hvidvasket igennem andre konti i lande som Cypern Letland, Ungarn, Lituaen, Slovakiet og Hong Kong, skriver Reuters.

USA's føderale politimyndighed FBI anslår, at amerikanske virksomheder siden oktober 2013 har mistet samlet godt 15 milliarder kroner til mail-svindlere.

USA nedsætter it-sikkerhedsråd

Meldingen om denne ene og måske rekordstore mailsvindel af en privat virksomhed kommer oveni, at amerikanske myndigheder har fået en lidet prangende placering på en intern amerikansk sikkerhedsrangering.

For ud af 17 forskellige industrier, der blandt andet inkluderer sundhedsindustrien, telebranchen og transportsektoren, ligger de amerikanske myndigheder allernederst, når det kommer til it-beskytte sig.

Reuters rapporterer med baggrund i oplysninger fra benchmarking-virksomheden SecurityScorecard, som løbende måler og vurderer sikkerhedsbrister.

Derfor er det måske ikke så overraskende, at USA's præsident Barack Obama ifølge Engadget har trommet topfolk fra it-industrien sammen for at få nedsat et råd, som skal sætte en prop i de offentlige sikkerhedsplager.

Formand for dette råd bliver IBM's tidligere direktør Sam Palmisano sammen med Obamas tidligere nationale sikkerhedschef Tom Donilon.

Derudover tæller rådet blandt andet sikkerhedschefen fra Uber og Mastercards topdirektør.

Læs også:
Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på
 
Alvorlige sårbarheder i omløb: Du bør omgående afinstallere Quicktime på din Windows-pc

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,