Ny type phishing-mail har din chef som afsender

Gammel kending i nye klæder. Antallet af svindel-mails med din chef som afsender er eksploderet både i udlandet og i Danmark. Her er gode råd til at slippe udenom problemerne.

Artikel top billede

Svindel via e-mail er klassisk it-kriminalitet, der vokser eksplosivt i omfang i disse år, samtidig med at angrebene bliver stadigt mere sofistikerede.

Seneste trend er mails i ferien fra chefen, der beder om at hasteoverføre penge til en 'ny' leverandør.

Denne type svindel via e-mail kaldes for CEO-fraud eller Business E-mail Compromise, hvor en falsk direktør eksempelvis beder økonomiafdelingen hasteoverføre penge.

FBI vurderer, at forbrydere via disse svindelnumre er lykkes med at svindle sig til halvanden milliard kroner i løbet af et år.

Det oplyser PwC om i en ny rapport, hvor firmaet fortæller, at angreb gerne sker, mens den rigtige direktør er på ferie eller rejse, så der er god grund til at være ekstra opmærksom i dagene omkring jul, hvor mange holder fri.

Det er ikke kun i USA, man møder problemet. Det findes også blandt danske ansatte.

"Det er ret banalt, men desværre også ekstremt effektivt. PwC oplever hver eneste uge, at mange danske CEO'er eller CFO'er har været udsat for forsøg på dette svindelnummer, hvoraf flere forsøg er lykkedes," udtaler Mads Nørgaard Madsen, partner og cybercrime-ekspert i PwC.

"Virksomheder bør derfor være særligt opmærksomme på denne form for svindelnummer - meget kan forhindres med fornuftig omtanke, men snyderierne bliver desværre også mere og mere sofistikerede."

Bruger de sociale medier til dataindsamling

Udbredelsen af teknologi i forbindelse med forretningsydelser, kombineret med den eksplosive vækst i sociale medier og dataopkobling har en gang for alle ændret situationen for virksomheder og forbrugere i positiv retning.

Der er dog også en ulempe ved opkoblingsmulighederne og dataadgangen:

"I dag er det muligt for målrettede og udspekulerede kriminelle at operere i det skjulte. Og fordi cyber-kriminalitet netop udøves mere eller mindre i hemmelighed, kan det forekomme, at organisationerne ikke opdager, at de er blevet angrebet, indtil længe efter, at skaden er sket," fortæller Mads Nørgaard Madsen.

Dette forhold alene gør de mange former for elektronisk svindel til en af de største trusler inden for økonomisk kriminalitet.

Mange virksomheder har ikke et klart indblik i, om deres netværk og de data, der findes i disse netværk, er blevet kompromitterede, og de ved ikke, hvad der er gået tabt.

"Tidligere var det blot dårligt skrevne e-mails, som lokkede offeret til at overføre penge, ved at udgive sig for at være fra chefen. I dag er der flere og flere eksempler på, at hackerne har insider-oplysninger, fordi de via eksempelvis malware eller anden smart phishing scam har fået adgang til centrale personers e-mail-systemer."

På den måde kan de kriminelle tilrettelægge og besvare eventuelle henvendelser meget hurtigt. Og de kan samtidig virke meget troværdige, da de nu har interne oplysninger at benytte sig af.

Hvis din virksomhed bliver udsat for svindel, så kontakt øjeblikkeligt banken og bed dem kontakte den bank, hvortil pengene er overført.

"I PwC har vi faktisk set eksempler på, at nogle af pengene kan skaffes tilbage, hvis man reagerer hurtigt. Vi anbefaler også altid, at man kontakter såvel sin bank som politiet," siger Mads Nørgaard Madsen.

Læs også:
Test: Her er de bedste programmer mod phishing lige nu

Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse