Ny type phishing-mail har din chef som afsender

Gammel kending i nye klæder. Antallet af svindel-mails med din chef som afsender er eksploderet både i udlandet og i Danmark. Her er gode råd til at slippe udenom problemerne.

Artikel top billede

Svindel via e-mail er klassisk it-kriminalitet, der vokser eksplosivt i omfang i disse år, samtidig med at angrebene bliver stadigt mere sofistikerede.

Seneste trend er mails i ferien fra chefen, der beder om at hasteoverføre penge til en 'ny' leverandør.

Denne type svindel via e-mail kaldes for CEO-fraud eller Business E-mail Compromise, hvor en falsk direktør eksempelvis beder økonomiafdelingen hasteoverføre penge.

FBI vurderer, at forbrydere via disse svindelnumre er lykkes med at svindle sig til halvanden milliard kroner i løbet af et år.

Det oplyser PwC om i en ny rapport, hvor firmaet fortæller, at angreb gerne sker, mens den rigtige direktør er på ferie eller rejse, så der er god grund til at være ekstra opmærksom i dagene omkring jul, hvor mange holder fri.

Det er ikke kun i USA, man møder problemet. Det findes også blandt danske ansatte.

"Det er ret banalt, men desværre også ekstremt effektivt. PwC oplever hver eneste uge, at mange danske CEO'er eller CFO'er har været udsat for forsøg på dette svindelnummer, hvoraf flere forsøg er lykkedes," udtaler Mads Nørgaard Madsen, partner og cybercrime-ekspert i PwC.

"Virksomheder bør derfor være særligt opmærksomme på denne form for svindelnummer - meget kan forhindres med fornuftig omtanke, men snyderierne bliver desværre også mere og mere sofistikerede."

Bruger de sociale medier til dataindsamling

Udbredelsen af teknologi i forbindelse med forretningsydelser, kombineret med den eksplosive vækst i sociale medier og dataopkobling har en gang for alle ændret situationen for virksomheder og forbrugere i positiv retning.

Der er dog også en ulempe ved opkoblingsmulighederne og dataadgangen:

"I dag er det muligt for målrettede og udspekulerede kriminelle at operere i det skjulte. Og fordi cyber-kriminalitet netop udøves mere eller mindre i hemmelighed, kan det forekomme, at organisationerne ikke opdager, at de er blevet angrebet, indtil længe efter, at skaden er sket," fortæller Mads Nørgaard Madsen.

Dette forhold alene gør de mange former for elektronisk svindel til en af de største trusler inden for økonomisk kriminalitet.

Mange virksomheder har ikke et klart indblik i, om deres netværk og de data, der findes i disse netværk, er blevet kompromitterede, og de ved ikke, hvad der er gået tabt.

"Tidligere var det blot dårligt skrevne e-mails, som lokkede offeret til at overføre penge, ved at udgive sig for at være fra chefen. I dag er der flere og flere eksempler på, at hackerne har insider-oplysninger, fordi de via eksempelvis malware eller anden smart phishing scam har fået adgang til centrale personers e-mail-systemer."

På den måde kan de kriminelle tilrettelægge og besvare eventuelle henvendelser meget hurtigt. Og de kan samtidig virke meget troværdige, da de nu har interne oplysninger at benytte sig af.

Hvis din virksomhed bliver udsat for svindel, så kontakt øjeblikkeligt banken og bed dem kontakte den bank, hvortil pengene er overført.

"I PwC har vi faktisk set eksempler på, at nogle af pengene kan skaffes tilbage, hvis man reagerer hurtigt. Vi anbefaler også altid, at man kontakter såvel sin bank som politiet," siger Mads Nørgaard Madsen.

Læs også:
Test: Her er de bedste programmer mod phishing lige nu

Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S