Ny type phishing-mail har din chef som afsender

Gammel kending i nye klæder. Antallet af svindel-mails med din chef som afsender er eksploderet både i udlandet og i Danmark. Her er gode råd til at slippe udenom problemerne.

Artikel top billede

Svindel via e-mail er klassisk it-kriminalitet, der vokser eksplosivt i omfang i disse år, samtidig med at angrebene bliver stadigt mere sofistikerede.

Seneste trend er mails i ferien fra chefen, der beder om at hasteoverføre penge til en 'ny' leverandør.

Denne type svindel via e-mail kaldes for CEO-fraud eller Business E-mail Compromise, hvor en falsk direktør eksempelvis beder økonomiafdelingen hasteoverføre penge.

FBI vurderer, at forbrydere via disse svindelnumre er lykkes med at svindle sig til halvanden milliard kroner i løbet af et år.

Det oplyser PwC om i en ny rapport, hvor firmaet fortæller, at angreb gerne sker, mens den rigtige direktør er på ferie eller rejse, så der er god grund til at være ekstra opmærksom i dagene omkring jul, hvor mange holder fri.

Det er ikke kun i USA, man møder problemet. Det findes også blandt danske ansatte.

"Det er ret banalt, men desværre også ekstremt effektivt. PwC oplever hver eneste uge, at mange danske CEO'er eller CFO'er har været udsat for forsøg på dette svindelnummer, hvoraf flere forsøg er lykkedes," udtaler Mads Nørgaard Madsen, partner og cybercrime-ekspert i PwC.

"Virksomheder bør derfor være særligt opmærksomme på denne form for svindelnummer - meget kan forhindres med fornuftig omtanke, men snyderierne bliver desværre også mere og mere sofistikerede."

Bruger de sociale medier til dataindsamling

Udbredelsen af teknologi i forbindelse med forretningsydelser, kombineret med den eksplosive vækst i sociale medier og dataopkobling har en gang for alle ændret situationen for virksomheder og forbrugere i positiv retning.

Der er dog også en ulempe ved opkoblingsmulighederne og dataadgangen:

"I dag er det muligt for målrettede og udspekulerede kriminelle at operere i det skjulte. Og fordi cyber-kriminalitet netop udøves mere eller mindre i hemmelighed, kan det forekomme, at organisationerne ikke opdager, at de er blevet angrebet, indtil længe efter, at skaden er sket," fortæller Mads Nørgaard Madsen.

Dette forhold alene gør de mange former for elektronisk svindel til en af de største trusler inden for økonomisk kriminalitet.

Mange virksomheder har ikke et klart indblik i, om deres netværk og de data, der findes i disse netværk, er blevet kompromitterede, og de ved ikke, hvad der er gået tabt.

"Tidligere var det blot dårligt skrevne e-mails, som lokkede offeret til at overføre penge, ved at udgive sig for at være fra chefen. I dag er der flere og flere eksempler på, at hackerne har insider-oplysninger, fordi de via eksempelvis malware eller anden smart phishing scam har fået adgang til centrale personers e-mail-systemer."

På den måde kan de kriminelle tilrettelægge og besvare eventuelle henvendelser meget hurtigt. Og de kan samtidig virke meget troværdige, da de nu har interne oplysninger at benytte sig af.

Hvis din virksomhed bliver udsat for svindel, så kontakt øjeblikkeligt banken og bed dem kontakte den bank, hvortil pengene er overført.

"I PwC har vi faktisk set eksempler på, at nogle af pengene kan skaffes tilbage, hvis man reagerer hurtigt. Vi anbefaler også altid, at man kontakter såvel sin bank som politiet," siger Mads Nørgaard Madsen.

Læs også:
Test: Her er de bedste programmer mod phishing lige nu

Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo