Sikkerhedsekspert: Disse trådløse tastaturer skal du holde dig fra

Interview: Hvis sikkerheden på dit trådløse tastatur ikke er god nok, så kan uvedkommende se alt, hvad du skriver og selv skrive med. Her kan du se hvilke modeller, du skal holde dig fra og hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Trådløse tastaturer skal sende et signal fra tasterne og til din computer.

Den transmission skal være sikker og krypteret, hvis du vil have dine tastetryk for dig selv.

Men det er den langt fra altid tilfældet, heller ikke hos de store, anerkendte it-firmaer, fortæller et sikkerhedsfirma nu.

Den historie kan du læse her: Advarer om alvorlig sårbarhed i trådløse tastaturer: Hackere kan aflure dine adgangskoder

Den danske sikkerhedsekspert Jens Monrad fra firmaet FireEye nikker genkendende til problemstillingen.

"Alle trådløse enheder er forbundet med en vis sikkerhedsrisiko, fordi kommunikationen kan opsnappes." 

"Problemstillingen omkring trådløse tastaturer handler om, at producenterne ikke anvender sikre standarder som eksempelvis Bluetooth, der er blevet gennemtestet," fortæller han.

Anvendes eksempelvis ukrypterede radiofrekvenser som kommunikationsvej mellem tastatur og pc, hvilke mange producenter gør, så begynder sikkerhedsproblemerne at opstå.

"Disse signaler kan opsnappes via en antenne, og det kan ligefrem være muligt for udefrakommende at skrive tekster på din maskine fra distancen."

Hver gang der trykkes på en tast på et af de usikre tastaturer, så er det en bestemt radiobølge, der sendes afsted. Bogstavet A har eksempelvis en bølge, B en anden og så videre.

"Hvis udefrakommende kender dem, så kan de skyde egne beskeder ind på din maskine eller udføre kommandoer."

Læs også: Sådan sletter du alle dine spor: Tastatur med indbygget kryptering og Tor-browser

Det skal du se efter

Hvilket tastatur skal man købe som forbruger?

"Man skal gå efter Bluetooth, der har en vis sikkerhedsstandard som eksempelvis kryptering. Disse informationer kan man finde på æsken, inden man køber."

Og holde sig fra radiofrekvenser?

"Ja. Selv om problemet får opmærksomhed lige nu, så har det nok eksisteret i mange år, så der findes nok en del tastaturer, der anvender usikker kommunikation."

Hvordan opsnappes signalet?

"Det gør man via en antenne, og man skal således være relativt tæt på tastaturet. I Danmark er der regler for, hvad man kan købe, men det er ikke alle lande, som har restriktioner, og derfor kan man købe ganske kraftige antenner på nettet."

Men hvis man har et tastatur, der ikke anvender Bluetooth, skal man så skifte det ud?

"Ikke nødvendigvis. Dette er et sikkerhedsproblem, der skal adresseres, men for den almindelige bruger, så er problemet nok knap så stort. Vi ser næppe hundredevis af it-kriminelle, der løber rundt med antenner. Der findes nemmere måder at skaffe sig oplysninger på uden, at man behøver at være fysisk tæt på. Men i virksomheder kan det bestemt være en situation, som man skal tage op til overvejelse," lyder Jens Monrads analyse.

Man skal altså ikke løbe skrigende væk, hvis man har et usikkert tastatur?

"Ikke som almindelig forbruger. Men man kan jo overveje at skifte det til eksempelvis en Bluetooth-udgave næste gang. Men generelt skal man have fokus på sikkerheden i de trådløse enheder, man køber. Det er langt fra altid at producenterne har tænkt den med ind i produkterne."

Læs også:
Alvorlig sårbarhed fundet i trådløse tastaturer: Hackere kan aflure dine adgangskoder

Kæmpe teknologi-spring: Ny trådløs super-teknologi vil erstatte dine kabler

Trådløs opladning på kanten af gennembrud: Kan få enorm betydning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura