Intel sagsøgt for 3,1 mia. for patentbrud

Det canadiske it-firma All Computers slæber chipgproducenten Intel i retten, anklaget for i Pentium II-processoren at bryde et af det canadiske selskabs patenter på chipdesign. All Computers kræver 3,1 milliarder kroner af Intel og et permanent forbud med, at chipgiganten benytter designet.

Intel anklages for at have brudt et patent på chipdesign i selskabets udtjente Pentium II-processor.

Anklagen kommer fra det lille canadiske it-firma All Computers, som kræver en erstatning på 3,1 milliarder kroner. Canadierne kræver også et permanent forbud mod, at Intel benytter teknologien.

Intel har endnu ikke reageret på canadiernes krav.

Ifølge All Computers beskriver patentet de kredsløbskomponenter, som kræves for at køre højhastighedsprocessorer på samme måde som i Intels Pentium-serie.

Det canadiske it-selskab anklager Intel for at bryde patentet i den aldrende Pentium II-processor. Herudover mener All Computers også, at patentet brydes i Pentium III-processorer, selv om selskabet ikke er sikker på påstanden.

Endelig mangler canadierne at finde ud af, om patentet brydes i Pentium 4, Intels nuværende processorserie. Selskabet oplyser, at det først lægger sag an nu, fordi det ikke tidligere har været opmærksom på patentbruddet.

All Computers har ifølge en talsmand ikke frigivet et produkt i omkring 10 år. Firmaet solgte i 1980'erne et produkt med navnet All Chargecard, der tilføjede ram til pc'er fra IBM.

For Intel er retssagen endnu en i rækken om patentbrud de seneste år. Intel indgik for nyligt et forlig til halvanden milliarder kroner med Intergraph for at krænke to af selskabets patenter. Sidste år indgik Intel et forlig med taiwanske Via Technologies om patenter på chipsæt-design.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS