Ventureselskaber klar med penge til dansk it

It og kommunikation fører an, når danske venturekapitalister skal investere, og to ud af tre ventureselskaber er klar til at øge deres investeringer. Vækstfonden afviser derfor, at venturekapitalen kører forbi it-branchen.

De danske ventureselskaber ser lyst på fremtiden, og to ud af tre er klar til at øge investeringerne. Det viser en kvartalsanalyse fra Vækstfonden og den danske sammenslutning af venturevirksomheder, DVCA.

I første kvartal i år blev der investeret omkring 300 millioner kroner, hvilket svarer til niveauet i kvartalet før. It- og kommunikation dominerede investeringerne og tiltrak knap hver anden investering.

- Vi kan spore en fremgang for investeringerne i it og telekom i første kvartal i år, som er med til at underbygge det billede, vi har af, at vi særligt på de teknologiområder oplever en øget investeringsvillighed, siger Rolf Kjærgaard, analyse- og udviklingschef hos Vækstfonden.

Han afviser dermed tidligere forlydender om, at venturekapitalen kører forbi it-branchen til fordel for biotek.

Rolf Kjærgaard peger dog på, at biotek-branchen i fremtiden vil opleve den største vækst i investeringer, fordi området kræver langt større investeringer end it for at nå til et slutprodukt.

Flere solgte selskaber

Knap halvdelen af investeringerne i første kvartal var nyinvesteringer mod kun 30 procent i sidste halvdel af 2003, og det betyder, at det er blevet lettere for nye selskaber at tiltrække penge.

Ventureselskaberne har også nemmere ved at slippe ud af projekterne igen og hive deres penge hjem. I første kvartal lykkedes det 16 selskaber at foretage en exit og sælge deres investering, mens det kun lykkedes 15 gange i hele 2003.

Den stigende investeringslyst ser dog først og fremmest ud til at komme hovedstadsområdet til gode. Virksomhederne i Århus modtager nu kun 14 mod tidligere 22 procent af de danske venture-kroner.

De nye tal fra Vækstfonden og DVCA dækker mere end 60 procent af kapitalen blandt danske ventureselskaber.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS