Ny analyse afslører pudsig detalje: Wannacry-bagmænd taler perfekt kinesisk

Jagten på personerne bag WannaCry er i fuld gang, og flere beviser har tidligere peget på Nordkorea. Nu viser en sproglig analyse af malwaren, at bagmændene taler flydende kinesisk.

Artikel top billede

Siden ukendte hackere 12. maj begyndte at sprede den nu berygtede ransomware WannaCry på Windows-systemer i hele verden, har myndigheder og sikkerhedseksperter arbejdet på at finde ud af, hvem der står bag.

Som det ofte er tilfældet med it-kriminalitet, er det svært at finde en rygende pistol, men flere eksperter har peget på den nordkoreansk tilknyttede Lazarus-gruppe på grund af ligheder mellem WannaCry og tidligere Lazarus-angreb.

Nu er sikkerhedsfirmaet Flashpoint Intelligence gået anderledes til værks og har analyseret sproget i den besked, der beder WannaCry-ofre om at betale løsepenge for at få adgang til de krypterede data.

Og ifølge analysen taler beskedens forfatter(e) flydende kinesisk.

Læs også: WannaCry-helt angrebet af hævntørstige hackere - men det største problem var faktisk politiet

"But you have not so enough time...."

Løsesums-kravet, der har mødt WannaCry-ofre i mere end 150 lande findes på 28 forskellige sprog, og ifølge flashpoints analyse er de kinesiske og engelske versioner de eneste, der ikke stammer fra Google Translate.

Den engelske version har dog en grammatisk fejl, der gør det usandsynligt, at forfatteren er flydende på engelsk.

De kinesiske versioner til gengæld stort set fejlfrie, ligesom de også er betydeligt længere end de tilsvarende beskeder på andre sprog og indeholder lokalt forankrede vendinger, der primært bruges i specifikke områder af Kina.

Derfor konkluderer Flashpoint altså, at de kinesiske WannaCry-beskeder har været kildetekst for de andre oversættelser, og at der sandsynligvis er tale om kinesisk-talende bagmænd.

"Flashpoint vurderer med stor sandsynlighed, at forfatterne til WannaCrys løsesums-brev taler flydende kinesisk, da sproget stemmer overens med det, der bruges i det sydlige Kina, Hong Kong, Taiwan og Singapore," hedder det i Flashpoints konklusion.

Læs også: Nye beviser peger på nordkoreansk forbindelse til WannaCry-angrebet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S