IBM-gennembrud fører til 5nm processorer: Kan forbedre din batterilevetid markant

IBM har sammen med Samsung udarbejdet en metode til at udvikle transistorer på kun 5 nanometer, hvilket kan føre til mere effektive processorer og dermed langt bedre batterilevetid.

Artikel top billede

IBM's Nicolas Loubet med en 5nm-plade. Foto: IBM.

Et samarbejde mellem IBM, Samsung og GlobalFounderies kan føre til, at vi i den nærmeste fremtid vil få computere og smartphones med langt længere batterilevetid.
 
Og nej, det har intet at gøre med et nyt superbatteri.

Samarbejdet har ført til en ny process til at bygge 5nm-chips, hvilket er et stort gennembrud inden for produktionen af chipsæts.
 
IBM afslørede sidste år en metode til at udvilkle 7nm chips, som Samsung forventes at tage til sig næste år, og selvom det lyder som en lille forskel, er skridtet fra 7nm til 5nm stort.
 
Processen bygger på en teknologi til at samle de microskopiske transistorer kaldet GAAFET. Nuværende chipsæts bygger på FinFET-teknologien, men den kan kun benyttes til at udvikle processorer på 10 eller 7nm. Herefter bliver teknologien for upræcis og vil føre til ustabilitet.
 
Den nye metode er på sin vis mere enkel end FinFET, og en 5nm-chip på størrelse med en fingernegl kan have op til 30 milliarder transistorer modsat en 7nm-chip, der kun vil have 20 milliarder.
 
Til sammenligning havde Intels 14nm Broadwell processorer fra 2014 1,9 milliarder transistorer.

Læs også: Moores lov på standby: Intel laver helt uventet endnu en 14 nm chip

Hvad betyder det for dig

Du kan forvente at se 5nm-processorer i computere og smartphones i løbet af 2019. Først i løbet af i år eller starten af 2018 vil vi se 7nm-chips fra blandt andet Samsung.
 
IBM fortæller, at chips baseret på 5nm-teknologi vil være op til 40 procent mere kraftfulde end de nuværende 10nm-chips på markedet med den samme mængde strøm.
 
Det vil føre til mere kraftfulde computere, men måske mere interessant kan den øgede ydeevne også omdannes til bedre batterilevetid. Ved at blive på samme ydeevneniveau som de nuværende 10nm-chips, vil en 5nm-processor benytte 75 procent mindre strøm.
 
Den nye teknologi kan desuden i teorien bruges til at producere chips helt ned til 3nm, men det er først længere ude i fremtiden.
 
Du kan læse en mere udførlig forklaring på, hvordan IBM har udarbejdet processen til at udvikle 5nm chips her det britiske medie Arstechnica.
 
Læs også: Efter silicium: IBM på vej med vild syv nm-processor

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S