Sikkerhedseksperter kritiserer KMDs politianmeldelse: "Det er grotesk, at man skal være bange for at indrapportere usikre systemer"

KMD har anmeldt en mand for hacking, efter han gjorde opmærksom på et alvorligt sikkerhedshul i et af virksomhedens kommunale systemer. Men KMD modarbejder sig selv og afskrækker folk fra at beskæftige sig med sikkerhed, mener flere eksperter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det er klart, at det påvirker ens lyst til at finde og indrapportere sikkerhedshuller, når man skal sidde og være bange for at få en retssag på nakken. Det er grotesk, og så vil man jo ikke gøre det en anden gang."

Sådan lyder sikkerhedsekspert Jakob Heidelbergs reaktion på, at KMD har valgt at politianmelde en mand for hacking, efter at manden indberettede en sikkerhedsbrist hos KMD til Frederiksberg Kommune.

Sagen står ikke alene, og i 2015 blev en anden mand fra Køge politianmeldt af en it-leverandør for at demonstrere en sikkerhedsbrist i intranettet i sin søns børnehave.

Manden fra Køge blev dog frikendt i marts i år, men ifølge Jakob Heidelberg afskrækker virksomhederne hjælpsomme borgere fra at gøre opmærksom på alvorlige sikkerhedshuller, der kan misbruges, hvis de opdages af ondsindede hackere.

"Det er et meget kompliceret område, og der er en masse juridiske ting, som vi sikkerhedsnørder måske ikke altid er lige stærke på. Men man gør det jo for at hjælpe. Jeg forstår ikke, at KMD ikke bare sender ham her fyren god flaske vin og siger tak hjælpen," siger Jakob Heidelberg.

KMD skræmmer fremtidens sikkerhedsfolk væk

Hos sikkerhedsfirmaet FireEye er senioranalytiker Jens Christian Monrad enig i, at KMD har håndteret sagen helt forkert.

Han påpeger, at der er en enorm mangel på arbejdskraft med kompetencer inden for it-sikkerhed, og at KMDs fremgangsmåde kan afholde dygtige folk fra at beskæftige sig med området.

"Det virker som om, at han har gjort KMD en tjeneste, så en politianmeldelse er en yderst mærkværdig vej at gå. Og vi har jo et stort problem med, at der er alt for få, der arbejder med it-sikkerhed. Dette her gør det ikke ligefrem mere attraktivt," siger han.

Ifølge datatilsynet har det pågældende sikkerhedshul hos KMD betydet, at virksomheden har brudt persondataloven i 12 år.

Læs også: 

Stort sikkerhedshul hos KMD er et brud på persondataloven

KMD-systemer hacket af medarbejder hos konkurrent - fører til politianmeldelse

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS