Sikkerhedseksperter kritiserer KMDs politianmeldelse: "Det er grotesk, at man skal være bange for at indrapportere usikre systemer"

KMD har anmeldt en mand for hacking, efter han gjorde opmærksom på et alvorligt sikkerhedshul i et af virksomhedens kommunale systemer. Men KMD modarbejder sig selv og afskrækker folk fra at beskæftige sig med sikkerhed, mener flere eksperter.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det er klart, at det påvirker ens lyst til at finde og indrapportere sikkerhedshuller, når man skal sidde og være bange for at få en retssag på nakken. Det er grotesk, og så vil man jo ikke gøre det en anden gang."

Sådan lyder sikkerhedsekspert Jakob Heidelbergs reaktion på, at KMD har valgt at politianmelde en mand for hacking, efter at manden indberettede en sikkerhedsbrist hos KMD til Frederiksberg Kommune.

Sagen står ikke alene, og i 2015 blev en anden mand fra Køge politianmeldt af en it-leverandør for at demonstrere en sikkerhedsbrist i intranettet i sin søns børnehave.

Manden fra Køge blev dog frikendt i marts i år, men ifølge Jakob Heidelberg afskrækker virksomhederne hjælpsomme borgere fra at gøre opmærksom på alvorlige sikkerhedshuller, der kan misbruges, hvis de opdages af ondsindede hackere.

"Det er et meget kompliceret område, og der er en masse juridiske ting, som vi sikkerhedsnørder måske ikke altid er lige stærke på. Men man gør det jo for at hjælpe. Jeg forstår ikke, at KMD ikke bare sender ham her fyren god flaske vin og siger tak hjælpen," siger Jakob Heidelberg.

KMD skræmmer fremtidens sikkerhedsfolk væk

Hos sikkerhedsfirmaet FireEye er senioranalytiker Jens Christian Monrad enig i, at KMD har håndteret sagen helt forkert.

Han påpeger, at der er en enorm mangel på arbejdskraft med kompetencer inden for it-sikkerhed, og at KMDs fremgangsmåde kan afholde dygtige folk fra at beskæftige sig med området.

"Det virker som om, at han har gjort KMD en tjeneste, så en politianmeldelse er en yderst mærkværdig vej at gå. Og vi har jo et stort problem med, at der er alt for få, der arbejder med it-sikkerhed. Dette her gør det ikke ligefrem mere attraktivt," siger han.

Ifølge datatilsynet har det pågældende sikkerhedshul hos KMD betydet, at virksomheden har brudt persondataloven i 12 år.

Læs også: 

Stort sikkerhedshul hos KMD er et brud på persondataloven

KMD-systemer hacket af medarbejder hos konkurrent - fører til politianmeldelse

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S