Coop dropper mulig stævning af KMD efter 'god og konstruktiv dialog'

Et halvt år efter Coop var ude med hård kritik af KMD, er kritikken forstummet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er kun få måneder siden, at supermarkedskæmpen Coop i kontante vendinger kritiserede KMD, der blandt andet står for lønudbetalinger til Coop, som har omkring 40.000 medarbejdere.

Men nu er kritikken forstummet, og Coop overvejer ikke længere at stævne KMD, som det ellers forlød dengang, skriver Fødevarewatch.

Ifølge Coop har KMD nemlig lagt sig i selen for at løse problemerne.

"Lønadministrationen kører mere gnidningsfrit, efter de [KMD, red] overtog det. De har sat flere folk på at få det løst. Det er helt på deres regning. Vi betaler ikke ekstra," siger kommunikationschef i Coop, Jens Juul Nielsen, til Fødevarewatch.

Han siger, at parterne har haft 'en god og konstruktiv dialog.'

'Alle vores it-problemer skyldes KMD'

I februar var tonen eller anderledes.

Dengang sagde koncernchef Peter Høgsted til Finans, at Coop oplevede ‘dårlige leverancer, manglende efterlevelse af aftaler, uprofessionalisme og stærkt kritisable samarbejdsforhold.'

Han sagde desuden, at alle Coops it-problemer skyldtes KMD.

Det kan du læse mere om her: Coop i hård kritik af KMD: Er skyld i alle it-problemerne og vil ikke erkende fejl.

Dengang sagde KMD-topchef Eva Berneke, at hun var overrasket over Coops kritik, og at hun ikke kunne genkende billedet.

Læs også:

KMD står i et slemt dilemma: Nu er der fri bane for de vrede kunder

Erstatningskrav for 1,6 milliarder kroner er ikke KMD-direktør Eva Bernekes største problem for tiden: "KMD har begivet sig ind på en rute, der er meget farlig"


Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura