Coop dropper mulig stævning af KMD efter 'god og konstruktiv dialog'

Et halvt år efter Coop var ude med hård kritik af KMD, er kritikken forstummet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er kun få måneder siden, at supermarkedskæmpen Coop i kontante vendinger kritiserede KMD, der blandt andet står for lønudbetalinger til Coop, som har omkring 40.000 medarbejdere.

Men nu er kritikken forstummet, og Coop overvejer ikke længere at stævne KMD, som det ellers forlød dengang, skriver Fødevarewatch.

Ifølge Coop har KMD nemlig lagt sig i selen for at løse problemerne.

"Lønadministrationen kører mere gnidningsfrit, efter de [KMD, red] overtog det. De har sat flere folk på at få det løst. Det er helt på deres regning. Vi betaler ikke ekstra," siger kommunikationschef i Coop, Jens Juul Nielsen, til Fødevarewatch.

Han siger, at parterne har haft 'en god og konstruktiv dialog.'

'Alle vores it-problemer skyldes KMD'

I februar var tonen eller anderledes.

Dengang sagde koncernchef Peter Høgsted til Finans, at Coop oplevede ‘dårlige leverancer, manglende efterlevelse af aftaler, uprofessionalisme og stærkt kritisable samarbejdsforhold.'

Han sagde desuden, at alle Coops it-problemer skyldtes KMD.

Det kan du læse mere om her: Coop i hård kritik af KMD: Er skyld i alle it-problemerne og vil ikke erkende fejl.

Dengang sagde KMD-topchef Eva Berneke, at hun var overrasket over Coops kritik, og at hun ikke kunne genkende billedet.

Læs også:

KMD står i et slemt dilemma: Nu er der fri bane for de vrede kunder

Erstatningskrav for 1,6 milliarder kroner er ikke KMD-direktør Eva Bernekes største problem for tiden: "KMD har begivet sig ind på en rute, der er meget farlig"


Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS